«

»

Arkadiusz Gacparski nie żyje

W nocy z soboty na niedzielę zmarł Arkadiusz Gacparski, jeden z najbardziej znanych szczecińskich karykaturzystów. Miał 51 lat. O dłuższego czasu był ciężko chory. Zmarł w szczecińskim szpitalu.

Arkadiusz Gacparski  (1962 – 2013) – rodowity szczecinianin – był znanym autorem licznych plakatów, scenografii teatralnych, portretów, rysunków satyrycznych, a nade wszystko znakomitych karykatur tworzących od prawie dwudziestu lat swoisty gabinet osobliwości. Był członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Pracę twórczą rozpoczął od publikacji w „Polityce” i „Szpilkach” by przewijać się później przez strony „, „Głosu Szczecińskiego”, „Kuriera Szczecińskiego” „Dziennika Poznańskiego”, ” Tygodnika Poznaniak”, „Wielkopolanina”. Współtworzył „Piwnicę przy Krypcie”, współorganizował przez wiele lat słynne szczecińskie „Dymnalia”. Był autorem wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: „Polska satyra polityczna 1980-1990″ ( stała się w ciągu dwóch lat objazdową w Europie), wystawa w Galerii Pałacowej Pałacu Opatów Muzeum Narodowego w Gdańsku, w witrynie karykaturzystów w Poznaniu oraz we Francji – w paryskim SKK- Paryż XVII metro Villier i w Międzynarodowym Salonie Rysowniczym w Saint-Just- Le Martel.

Cześć jego pamięci.