«

»

Ruch Piękniejsza Polska nagrodził artystów – fotoreportaż

Jak już informowaliśmy, dziesięciu artystów plakacistów, ilustratorów, rysowników, karykaturzystów zostało uhonorowanych nagrodami Ruchu Piękniejsza Polska. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zdecydowała kapituła
O przyznaniu nagród zdecydowała kapituła w składzie: Waldemar Dąbrowski, Krzysztof Chwalibóg, Jacek Cygan, Jerzy Maksymiuk, Daniel Olbrychski i Józef Węgrzyn.
Całe życie robię to, co lubię robić – dziękując za nagrodę powiedział jeden z laureatów Rosław Szaybo, plakacista, przez wiele lat dyrektor artystyczny w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain; zaprojektował ok. 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Carlosa Santany, Janis Joplin i Judas Priest.
Janusz Kapusta, malarz i rysownik, współpracujący z takimi pismami jak „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, odbierając nagrodę ocenił, że polscy plastycy są „w pewnym sensie wyjątkowi”. Dodał, że z żadnego kraju nie publikowało swoich prac w „The New York Times” tak wielu rysowników co z Polski.
Z kolei Andrzej Pągowski, grafik, autor około tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek, podkreślił, że bardzo się cieszy tym, że wszyscy nagrodzeni artyści – tak jak on sam – są w pełni sił twórczych.
Ruch Piękniejsza Polska powstał dla eksponowania osób i miejsc, które w szczególny sposób przyczyniają się do krzewienia kultury. Ruch za cel wyznaczył sobie ukazywanie i popularyzowanie piękna polskiej przyrody, zabytków, tradycji i obyczajów.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć, które nadesłał Dariusz Łabędzki. Ich autorem jest Nikodem Olejniczak.