Odeszli od nas…

W roku 2013 odeszło na zawsze kilku naszych kolegów. Poniżej przypominamy ich sylwetki.

Zygmunt Januszewski (1956-2013)

W dniu 12 września, po długiej chorobie zmarł Zygmunt Januszewski, grafik, ilustrator, karykaturzysta. Urodził się w 1956 r. w Warszawie. W latach 1976-1981 studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W kraju i za granicą przez ponad 30 lat pokazał swoje prace na ponad stu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jako pierwszy i jedyny polski artysta prezentował rysunki na wystawie indywidualnej „Ein Narr zeigt Flagge” w Wilhelm-Busch-Museum w Hanowerze. Za swoje rysunki i grafikę otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: nagrodę stypendium Pierścienia Cesarskiego w Goslar, nagrodę za najpiękniejszą książkę roku przyznawana przez Fundację Książki we Frankfurcie n. Menem za „Die rote Spur”, nagrodę Victoria and Albert Museum Illustration Award 2003 za okładkę „Witness” dla „The Guardian Review”. Projektował również plakaty dla Opery w Biele-feld, Schauspiel w Bonn, Teatru i Uniwersytetu w St.Gallen. Od 2000 roku był profesorem w Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst w Salzburgu, a od 2002 roku prowadził Pracownię Ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych Pięknych w Warszawie. Swoje rysunki publikował m.in. w „Der Standard”, „Die Presse”, „Literatur und Kritik”, „Danubius”, „Fremdsprache Deutsch”, Sudeutsche Zeitung”, „Die Zeit”, „Die Welt”, „Neue Zürcher Zeitung”, „The Guardian”, „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, „Wprost”, „Rzeczpos-polita”, „Couriere International” czy „Le Monde”.

Arkadiusz Gacparski  (1962 – 2013) – rodowity szczecinianin – był znanym autorem licznych plakatów, scenografii teatralnych, portretów, rysunków satyrycznych, a nade wszystko znakomitych karykatur tworzących od prawie dwudziestu lat swoisty gabinet osobliwości. Był członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Pracę twórczą rozpoczął od publikacji w „Polityce” i „Szpilkach” by przewijać się później przez strony „, „Głosu Szczecińskiego”, „Kuriera Szczecińskiego” „Dziennika Poznańskiego”, ” Tygodnika Poznaniak”, „Wielkopolanina”. Współtworzył „Piwnicę przy Krypcie”, współorganizował przez wiele lat słynne szczecińskie „Dymnalia”. Był autorem wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: „Polska satyra polityczna 1980-1990″ ( stała się w ciągu dwóch lat objazdową w Europie), wystawa w Galerii Pałacowej Pałacu Opatów Muzeum Narodowego w Gdańsku, w witrynie karykaturzystów w Poznaniu oraz we Francji – w paryskim SKK- Paryż XVII metro Villier i w Międzynarodowym Salonie Rysowniczym w Saint-Just- Le Martel.

Tomasz Jura (07.07.1943 – 30.03.2013)

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filii w Katowicach w 1968 roku. Grafik, projektant plakatów, rysunków satyrycznych, pedagog, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 1982-85 dziekan wydziału grafiki ASP w Krakowie, filii w Katowicach, później kierownik Katedry Projektowania Graficznego. Przez lata kierownik Pracowni Ilustracji i Rysunku Użytkowego. Pomysłodawca i organizator wielu inicjatyw wystawowych w tym Międzynarodowego Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej – AGRAFA, odbywającego się w Katowicach.

Od wczesnych lat 70-tych współpracownik, autor okładek i  ilustracji takich pism jak „TY i JA”, „Projekt”, „Szpilki”, „Ekran”„ Perspektywy”, „Panorama”, „Tak i Nie”, „Młody Medyk”. Autor dwóch książek autorskich „Ona 1” i „Ona 2”, wydanych przez wydawnictwo Stańczyka i Sztukę Polską.

Członek i działacz wielu stowarzyszeń twórczych, w tym Związku Polskich Artystów Plastyków, oddziału w Katowicach i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK, współpracownik katowickiego oddziału Związku Artystów Fotografików..

Autor ponad 100, krajowych i zagranicznych, wystaw indywidualnych rysunków, plakatów, grafik i  ilustracji. Laureat wielu nagród m.in. Złotego Medalu Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Nagrody im. T. Trepkowskiego, Srebrnego Medalu na Światowej Wystawie Grafiki w Berlinie, dwukrotnie laureat nagrody „Srebrnej Szpilki”. Otrzymał liczne odznaczenia państwowe w tym Złoty Krzyż Zasługi i i Złotą Odznakę Zasłużonego dla Województwa Katowickiego (źródło: aspkatowice.pl)

 

Tadeusz Ruciński – rysownik satyryczny i animator kultury.

Piastując stanowisko wicedyrektor Bałuckiego Ośrodka Kultury zorganizował z Aresztem Śledczym w Łodzi ogólnopolski konkurs na rysunek satyryczny – „Satyra Poza Krawędzią”. Ruciński był Prezesem Pałuckiej Loży Szyderców – Wędrownego Salonu Satyry na Wychodźctwie, będąc tym samym organizatorem wielu wystaw rysunku satyrycznego i karykatury. Min. w 2006 roku, w pod egidą Loży, w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, zorganizowano pośmiertną wystawę rysunków Szymona Kobylińskiego. 1 kwietnia, podczas wernisażu wystawy, Kobylińskiego wpisano uroczyście do Pałuckiej Loży Szyderców jako „nadprofesora satyry”. Swego czasu Szymon Kobyliński przewodniczył komisji, która przyjęła Tadeusza Rucińskiego do SPAKu.

Tadeusz Ruciński był autorem ilustracji do „Mojego słownika gwary pałuckiej autorstwa Mirosława Binkowskiego.

Ruciński był również pomysłodawcą pleneru satyrycznego, odbywającego się od wielu lat w Biskupinie.

Krzysztof Krzych (1956 – 2013) – malarz i grafik, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w podkarpackim Jarosławiu, artysta zaprzyjaźniony ze SPAK.

Krzysztof Krzych studia artystyczne ukończył w 1986 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na zamiejscowym Wydziale Grafiki w Katowicach. Zajmował się głównie malarstwem oraz grafiką warsztatową. był znakomitym portrecistą i pastelistą Ponadto był, początkowo nauczycielem a potem dyrektorem w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Zadebiutował w 1987 roku w jarosławskiej Galerii 34. W swoim dorobku artystycznym ma ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, m.in. w Sopocie, Nowym Sączu, Katowicach, Hamburgu. Brał też udział w 40 wystawach zbiorowych. Był także zdobywcą kilku nagród i wyróżnień: Salon Przemyski 1986, 1987, 1988, „Obraz 92” BWA w Przemyślu, III Międzynarodowe Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2006. Należał do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Krzysztof Krzych był artystą zaprzyjaźnionym ze SPAK, brał udział w kilku plenerach organizowanych przez SPAK, min. w Ustroniu Morskim, Biskupinie, Stróżach i in. Był także organizatorem (razem z Henrykiem Cebulą) wielu konkursów na rysunek satyryczny dla młodzieży szkół plastycznych.

15 stycznia br., w wieku 63 lat, zmarł światowej sławy ukraiński karykaturzysta Yurij Kosobukin (1950 – 2013), laureat ponad 300 nagród w konkursach na całym świecie.
Cześć ich pamięci.