«

»

Magda Wosik – O. Choinka!

6 grudnia, na ul. Szewskiej, we Wrocławiu, w zewnętrznej Galerii Szewska Pasja, odbył się wernisaż wystawy Magdy Wosik p.t. „O, Choinka”.

Poniżej prezentujemy tekst o wystawie autorstwa Tomasza Brody. (źródło http://www.szewskapasja.com.pl/)

Urwane z choinki

O, choinka! – tak kulturalnie, z wdziękiem i elegancją przeklina Magda Wosik. Taki też tytuł ma wystawa graficzki, ilustratorki i plakacistki, która w „Szewskiej Pasji” pokazuje zestaw prac przygotowanych specjalnie na Boże Narodzenie.

To w większości kartki zaprojektowane dla wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – na ulicy, w ogromnym powiększeniu, stają się plakatami anonsującymi zbliżający się świąteczny czas. Przypomina o tym tytułowa choinka, obecna niemal na każdej pracy, ale zawsze w inny sposób – raz dostrzegamy ją w kształcie łaty na ubraniu biedaka, innym razem jest fantazyjnie zaczesaną brodą Świętego Mikołaja, gdzie indziej upodabnia się do artystycznych atrybutów: pędzla, stalówki i ołówka, to znów powiewa jak husarskie skrzydło kawalerzysty, przypominającego o polskiej tradycji.

Zegarek na jednej z prac odmierza godziny do pierwszej gwiazdki, ale świąteczny czas zapowiada też klimat prac Magdy – łagodny, życzliwy humor, ciepło, którym, niczym święty Mikołaj obdarza swoich bohaterów. „Dlaczego nie narysował mnie Leonardo da Vinci tylko Sławomir Mrożek?” – żalił się nabazgrolony ludzik w starym „Przekroju”. Gdyby narysowała go Magda Wosik, nie tylko przestałby narzekać, ale – jestem tego pewien – zacząłby zarażać rodaków optymizmem i radością. Czego i Państwu – polecając te wystawę – życzę.

Tomasz Broda