«

»

XVI międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego w Zielonej Górze

Termin: do 31 maja 2014.
Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut” oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze ogłaszają XVI Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tegoroczna edycja konkursu będzie przebiegać pod hasłem „Celebryci”. Tym razem rysownicy zajmą się dość zjawiskiem, jakim jest funkcjonowanie w życiu społecznym tzw. celebrytów.

Każdy zakątek świata ma swoje lokalne gwiazdy, nie brak też takich, które zna cały świat. Zgodnie z definicją sformułowaną przez Daniela Boorstina w 1961 roku celebryta, to osoba, która jest znana z tego, że jest znana. Umiejętnie wykreowane osoby i wydarzenia stają się często bardziej „prawdziwe” niż ich rzeczywista waga i znaczenie.

Wszechmocne środki masowego przekazu, za przyzwoleniem, bądź niejednokrotnie sprowokowane przez samych celebrytów potrafią wszystko. Reklama, autoreklama, budowanie wizerunku, autopromocja są dziś wszechobecne. Celebryci stają się produktem do sprzedania mediom, i wraz z nimi obopólnie czerpią korzyści. Wachlarz możliwości dzięki którym media zwracają uwagę na daną osobę jest szeroki, potrzeba zaś nowego zaskakiwania odbiorców coraz większa, bo wszystko już było…

Za gwiazdkami „reality show” podążają aktorzy, idole, sportowcy, ludzie mediów. Plusy wynikające z bycia celebrytą dostrzegają także pisarze, politycy, a nawet niekwestionowane tradycyjne autorytety. Co o tym myślą rysownicy satyryczni z całego świata, przekonamy się po plonie konkursu.