«

»

Nie żyje Sławomir Burzyński

Miesiąc temu, w niedzielę 27 lipca, po ciężkiej chorobie, zmarł Sławomir Burzyński – satyryk, dziennikarz, felietonista, malarz, autor plakatów. W czerwcu skończył 60 lat. Był absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmował się malarstwem i rysunkiem satyrycznym. Debiutował w „Szpilkach” pod koniec lat 80. Współpracował z „Gazetą Wyborczą”, nowym „Po prostu” a także z innymi pismami. Współtworzył niezależną gazetę lokalną „Sochaczewianin”, która później połączyła się z „Ziemią Sochaczewską”.
Na początku lat 90. był związany z radiem Fama, prasą lokalną i regionalną, ostatecznie jednak na stałe związał się z tygodnikiem „Ziemia Sochaczewska”. Był redaktorem graficznym, dziennikarzem i felietonistą „Ziemi”, autorem niezwykle popularnej „Strony Burzyńskiej”.
Był także inicjatorem organizowanego przez redakcję „Ziemi Sochaczewskiej”. Ogólnopolskiego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Sochaczewska KOŚĆ”, który cieszył się zainteresowaniem najwybitniejszych polskich satyryków, a w roku 2000 był imprezą towarzyszącą Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu.
Sławomir Burzyński to laureat wielu nagród m.in. legnickiego Satyrykonu (1990, 1991, 1994). Jego prace można było oglądać w Muzeum Karykatury: wystawa w roku 2008; 20 lat wSPAK – Jubileusz (wystawa zbiorowa) 1998; Panorama Karykatury Polski (wystawa zbiorowa), „Sławomir Burzyński – rysunki” 1998.
Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Toruniu, Sochaczewie, Pabianicach, Łowiczu, w stołecznej galerii Bielany. Brał udział w zbiorowych wystawach rysunku we Włoszech, Belgii, Niemczech, Słowacji, Rosji, USA. Wspólnie z sochaczewskimi artystami zainicjował cykliczną wystawę pt. „Malarnia”. Planował kolejną.
Choroba przyszła niespodziewanie i przedwcześnie go zabrała.
Cześć Jego pamięci.

(Źródło: hajnos.pl/ziemia-sochaczewska.pl)