«

»

15. Satyrblues – relacja

Przegląd muzyki bluesowej oraz kultury satyrycznej zainaugurowany został wernisażem zgromadzonych karykatur, rysunków satyrycznych oraz zdjęć. Dożywotni komisarz wystaw Satyrbluesa Henryk Cebula przedstawił zebranym sylwetki poszczególnych autorów, a także wspomniał o tym jak ważne osobistości polskiego rysunku bywały w poprzednich latach w Tarnobrzegu. – Satyrblues i Tarnobrzeg to coś więcej niż tylko festiwal. To spotkanie z ludźmi, którzy jak ja kochają muzykę, sztukę – mówi Henryk Cebula, rysownik rodem z Jarosławia, który specjalizuje się w przygotowywaniu karykatur.

Dla Wiktora Czury, który jest pomysłodawcą imprezy był to szczególny dzień. – To już piętnaście lat od kiedy Satyrblues po raz pierwszy zagościł w Tarnobrzegu. Cieszę się, że wspólnie z wieloma osobami, które pomagają, tworzymy oryginalną i unikatową imprezę w skali kraju – mówi Wiktor Czura.

Owoce całorocznej pracy Wiktora i Ewy Czurów są imponujące. Tym razem na scenie mogliśmy usłyszeć takie zagraniczne muzyczne tuzy, jak: Doghouse Sam&his Magnatones, Dudley Taft Band oraz Mike Onesko&Blindside Blues Band.

Publiczność rozbawił do łez występ polsko-amerykańskiego tandemu teatralno-kabaretowego Liquidmime. Satyrblues nie mógłby się odbyć bez wystaw karykatur, rysunków, zdjęć, a także publikacji książkowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wiesław Zięba (rysunek/malarstwo), Mirosław Stankiewicz (rysunek satyryczny), Arkadiusz Maniuk (karykatury), Andrzej Wiktor (fotografia), Paweł Urbaniec (książka „Woodstock 1969 – najpiękniejszy weekend XX wieku”), a także przedstawiciele Tarnobrzeskiego Domu Kultury: Piotr Duma (książka „Leksykon Tarnobrzeskiej Muzyki”) oraz Bożena Wójtowicz-Ślęzak (miniatury tkackie).

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Ochrony Kultury Oryginalnej OKO.

(Źródło: Echo Dnia, które sprawuje patronat medialny, www.echodnia.eu)

Poniżej publikujemy kilka zdjęć z imprezy.

Od lewej: Wiktor Czura, Henryk Cebula i Arkadiusz Maniuk