«

»

Gala SPAK 2014 – relacja

13 grudnia 2014 roku, o godzinie 17.00 w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku miała miejsce uroczysta Gala SPAK, podczas której odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej „A to Polska właśnie” i wręczenie nagród.

Na uroczystość przybyli tłumnie rysownicy, wśród nich liczni laureaci konkursu. Galę prowadzili: Adam Bojara (Teatr Rampa), Witold Mysyrowicz i Jacek Frankowski.

Otwarcia wystawy dokonał prezes SPAK Witold Mysyrowicz. Potem nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „A to Polska właśnie”. Odczytania listy laureatów dokonał przewodniczący jury konkursu Marek Wojciech Chmurzyński (były dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie).

Przypominamy, na konkurs wpłynęło 287 prac 44 autorów. Jury konkursu oceniało 128 prac 42 autorów (zakwalifikowanych przez Komisję Selekcyjną) a laury zdobyli:

Grand Prix –  Zbigniew Woźniak  za pracę bez tytułu

W dziale rysunków satyrycznych:

I nagrodę – Artur Galicki - za pracę „Wielkie sprzątanie”

II nagrodę – Zbigniew Woźniak - za pracę „Łuk triumfalny spod Sieradza”

III nagrodę – Zbigniew Kołaczek - za pracę „Trzeba umieć się znaleźć w każdych

czasach”

IV nagrodę – Krzysztof Grzondzielza pracę bez tytułu

W dziale karykatur:

I nagrodę – Henryk Cebula - za karykaturę Tomasza Adamka

Sponsorzy konkursu przyznali także pozaregulaminowe specjalne nagrody fundowane:

Nagrodę Muzeum Karykatury otrzymał Andrzej Graniak za pracę bez tytułu.

Nagrodę Media Corporation Sp. z o. o. otrzymał Krzysztof Grzondziel, za pracę bez tytułu.

Wyróżnienie SPAK otrzymał Wiesław Lipecki za pracę „Widzę, że ma pan polskie korzenie”.

Po uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu miało miejsce wręczenie statuetek Eryka 2013 – dorocznej nagrody Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury za działania na rzecz tej dziedziny twórczości plastycznej. W tym roku statuetki Eryka otrzymali:

Victor Czura – grafik, twórca i animator Festiwalu Satyrblues, odbywającego się w Tarnobrzegu – za 15 lat pasji i determinacji,
Karpik – Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego w Niemodlinie – za stały rozwój i profesjonalizację,
Sądecki Bartnik – Gospodarstwo Pasieczne w Stróżach (koło Nowego Sącza), którego twórcami i właścicielami są Anna i Janusz Kasztelewiczowie – za organizację plenerów satyrycznych,
Tuba Satyrica – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego w Toruniu – za rozwój i konsekwencję.

Po wręczeniu nagród Eryka odbyła się aukcja rysunków satyrycznych, prowadzona przez Jacka Frankowskiego, z których fundusze przeznaczone są na rzecz rehabilitacji naszego kolegi rysownika – Zenona Porzucka.

Po uroczystościach zgromadzeni goście obejrzeli spektakl muzyczny „Latający Cyrk Monthy Pytona”, w reżyserii Adama Opatowicza i choreografii Pauliny Andrzejewskiej, w wykonaniu artystów Teatru Rampa. Po spektaklu był czas na poczęstunek i spotkania towarzyskie, przy lampce wina, które zakończyły się późnym wieczorem.

Fragment wystawy

Laureaci Eryka, od lewej: Anna i Janusz Kasztelewiczowie (Sądecki Bartnik), Michał Graczyk i Katarzyna Paszula (Karpik), Wiktor Czura (Satyrblues) oraz Kazimierz Napiórkowski i Marek Pijanowski (Tuba Satyrica)

Aukcja na rzecz rehabilitacji Zenona Porzucka - prowadzi Jacek Frankowski

Laureaci konkursu, z przodu Zbigniew Woźniak, za nim z prawej: Henryk Cebula, Wiesław Lipecki, Artur Galicki, Krzysztof Grzondziel, Andrzej Graniak i Zbigniew Kołaczek