«

»

Świat satyry według Zbigniewa Woźniaka w Muzeum Karykatury w Warszawie

We czwartek 5 marca br. w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy prac Zbigniewa Woźniaka – uznanego polskiego karykaturzysty, rysownika i grafika. Indywidualna wystawa artysty jest nagrodą Muzeum Karykatury w konkursie „Najlepsze z najlepszych. Rysunki Roku 2013”. Ekspozycję zatytułowaną „Zbigniew Woźniak. Świat satyry” będzie
można oglądać w siedzibie Muzeum przy ul. Koziej 11 do 17 maja 2015 r.

Zbigniew Woźniak – polski karykaturzysta, rysownik, malarz i grafik, twórca ceramiki artystycznej. Urodził się w 1952 roku w Bartochowie koło Sieradza.  Studiował na Wydziale Projektowania Szkła i Ceramiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, gdzie w 1979 roku obronił dyplom na Wydziale Projektowania Szkła i uzyskał aneks z malarstwa. Trzy lata wcześniej zadebiutował w dwutygodniku satyrycznym „Karuzela”. Współpracował również z innymi czasopismami w kraju, jak „Polityka”, „Życie Literackie” oraz „Szpilki”, a także za granicą: „Libération”, „Lire”, „Pardon”. Zdobywca licznych polskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień, m.in. laureat „Złotej Szpilki ‘86”.

Miał wiele indywidualnych wystaw, m.in. w Wiedniu, Londynie, Zwiesel, Kassel i Marburgu. Uczestniczył także w wystawach zbiorowych, jak II Ogólnopolska Wystawa Satyry w Zachęcie w Warszawie, Satyrykon w Legnicy czy w ekspozycjach poza granicami kraju w Belgradzie, Brnie, Tokio, Knokke-Heist i Montrealu.

Prace Zbigniewa Woźniaka znajdują się w zbiorach Muzeum Karykatury, państwowych galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

Jako druga przy ul. Koziej 11 otwarta zostanie wystawa „Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2014”, prezentująca najlepsze rysunki satyryczne ubiegłego roku.