«

»

Poczet królów według Belniaka

3 marca 2015 roku (wtorek), o godz. 17.00, w Domu Polsko – Słowackim, w Gorlicach (Rynek 1), odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji Bartłomieja Belniaka „Poczet królów Polski”. Ekspozycje można oglądać do 26 marca b.r.

Poniżej kilka słów samego autora o wystawie:

 

Realizacja pomysłu POCZTU WŁADCÓW POLSKI w wydaniu komiksowym, rozpoczęła się pilotażową planszą z Mieszkiem I, jesienią 2010 roku. Trochę jeszcze uczyliśmy się formuły serii plansz i dopracowywaliśmy szczegóły. W porozumieniu  z Wydawnictwem „Sukurs” przyjęliśmy pewne stałe elementy cyklu, czyli główną postać przedstawianego władcy, „otoczonego” obrazkami z opisami ważnych – chwalebnych lub godnych potępienia – wydarzeń z czasów jego panowania. Plansze zawierają również istotne daty i indywidualnie mapki, fragmenty zapisów kronikarskich, podobizny atrybutów władzy, przestawienia współmałżonków i innych ważnych osób z otoczenia króla.

Zamysłem naszym było stworzenie plansz o historii władców naszej Ojczyzny, przystępnych dla młodego czytelnika, stwarzających szansę poznania wydarzeń z przeszłości Polski w lekkiej formule komiksowej.

Przez okres 4 lat realizacji, powstało łącznie 42 plansze, które zakończyła historia panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ukazywały się drukiem na łamach periodyków Wydawnictwa „Sukurs” („Biblioteka w szkole”, „Wszystko dla szkoły”).

Praca nad historią naszego kraju była prawdziwą przyjemnością, i poza „regulaminowym” oddaniem gotowych plansz, umożliwiła mnie osobiście przypomnienie i poznanie nowych faktów z przeszłości Polski.

Serdecznie dziękuję za współpracę i skuteczne zakończenie cyklu zespołowi Wydawnictwa „Sukurs”, w szczególności p. Katarzynie Świderskiej i Juliuszowi Wasilewskiemu.