«

»

ŻARTOWNIK LENGRENA w Muzeum Karykatury

Pierwsza historyjka z cyklu „Filutek” opublikowana w „Przekroju”, w 1948 roku

„ŻARTOWNIK LENGRENA. ZBIGNIEW LENGREN 1919-2003” w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

wystawa z cyklu „Mistrzowie karykatury polskiej”

29 maja – 23 sierpnia 2015

W czwartek 28 maja 2015 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919-2003”. Znajdą się na niej m.in. żarty rysunkowe, humor prasowy, satyryczno-humorystyczne „fotorysunki”, ilustracje książkowe, projekty scenograficzne i plakaty Artysty. Kolejno wymienione elementy wystawy stworzą jej narrację, prowadząc widza przez świat zaskakujących i pełnych humoru skojarzeń. Ekspozycję będzie można oglądać od 29 maja do 23 sierpnia w siedzibie Muzeum przy ulicy Koziej 11. Podczas wernisażu wystąpi zespół The Real Gone Tones.

Wystawa przypomni kojarzoną z twórczością Zbigniewa Lengrena postać Profesora Filutka. Pojawią się tu nigdzie dotąd nieprezentowane w oryginałach historyjki o jego zabawnych przygodach, które od 1948 r. przez kilkadziesiąt lat mogli śledzić czytelnicy tygodnika „Przekrój”. Ekspozycja przybliży również interesujące materiały o charakterze dokumentalnym, w tym fotografie z archiwum rodzinnego Artysty i filmy animowane udostępnione na wystawę przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i Studio Animoon z Warszawy.

– Zwiedzający będą mogli zapoznać się także z „Księgą Humorową”, zadedykowaną przez ojca i dziadka (Zbigniewa Lengrena) córce Katarzynie oraz wnuczkom Klarze i Marii – mówi Elżbieta Laskowska, p. o. Dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. – W tym wyjątkowym albumie artysta wprowadza nas do sobie najlepiej znanego świata żartu rysunkowego i humorystycznych ilustracji – dodaje.

Wystawa wypełni obie sale ekspozycyjne Muzeum Karykatury. Towarzyszyć jej będzie specjalnie przygotowany katalog, a także materiał filmowy z wypowiedziami o charakterze wspomnieniowym, których zechcieli udzielić m.in. Katarzyna Lengren, Andrzej Dudziński, Andrzej Mleczko i Zenon Żyburtowicz.

Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren 1919-2003

wystawa z cyklu „Mistrzowie karykatury polskiej”

wernisaż: 28 maja 2015

wystawa dla publiczności: 29 maja – 23 sierpnia 2015

Prace z kolekcji Rodziny Artysty oraz ze zbiorów Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie i Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Kuratorzy wystawy: Elżbieta Laskowska, Karolina Prymlewicz, Piotr Kułak

Projekt graficzny katalogu i plakatu wystawy: Paweł Osial

Wernisaż uświetni swoim występem zespół The Real Gone Tones

Zbigniew Lengren (1919 Tuła /Rosja/ – 2003 Warszawa)

Rysownik, ilustrator, autor tekstów satyrycznych, związany z kabaretem i Telewizją Polską, twórca literatury dziecięcej. W 1938 rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, które po wojnie krótko kontynuował na otwartym w Lublinie Wydziale Architektury tej uczelni. W 1944 zadebiutował jako rysownik, podejmując współpracę z satyrycznym „Stańczykiem” i „Żołnierzem Polskim”. W latach 1945–1950 studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskał w 1951. W okresie studenckim rozpoczął działalność kabaretową oraz współpracę z tygodnikami „Przekrój” i „Szpilki”. Rysował również dla czasopism: „Film” (cykl „Z przygód operatora Kręciołka” 1950), „Ilustrowany Kurier Polski”, „Kaktus” (1959), „Mucha” (1949), „Playboy”, „Przekrój” (cykl „Profesor Filutek” w latach 1948–2003), „Rózgi” (1946), „Szpilki”, „Świat” (1952–1968), „Trybuna Robotnicza” (coniedzielny felieton rysunkowy). Zasłynął jako twórca postaci profesora Filutka z „Przekroju”. Ważną część spuścizny stanowi twórczość dla dzieci – zarówno książki autorskie z własnymi ilustracjami, jak i ilustracje do książek innych autorów. Tworzył również karykatury portretowe oraz „portrety liryczne” czy – jak je określał – „głowy z wyobraźni”. Zajmował się też fotografią. Swoje żarty fotograficzne nazywał „fotorysunkami”. Autor drobnych form literackich: wierszy, fraszek, aforyzmów oraz parodii literackich. W latach 1952–1958 współpracował z warszawskimi teatrami jako autor tekstów, aktor, konferansjer i scenograf, m.in. Teatr Satyryków oraz Teatr Satyry „Buffo” (tu również rysując na żywo w takt muzyki, co nazywał „meloplastyką”). Sporadycznie projektował plakaty teatralne, filmowe, propagandowe i komercyjne. Od końca lat 50. współpracował z TVP, prowadząc programy: kabaret „Tele-Mele”, „Czarny humor po polsku”, „Żartoteka”. Pisał teksty do telewizyjnego „Wielokropka”. Współautor filmów animowanych zrealizowanych przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, m.in. filmy z Filutkiem: „Profesor Filutek w parku” (z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi, 1955), „Dziwny sen profesora Filutka” (1956) i „Zryw na spływ” (1956) oraz „Pojedynek profesora Filutka” (1956). Był laureatem Złotej Szpilki z Wawrzynem, którą otrzymał w 1988 r. oraz Orderu Uśmiechu.