«

»

Wystawy Gdańskiej Galerii Dobrego Humoru 2015

W Galerii Fotograficznej MANHATTAN w Gdańsku, ul. Grunwaldzka 82 (GCH Manhattan p.II), w dniach 15 – 30.06.2015 można oglądać wystawę „Gdańskiej Galerii Dobrego Humoru 2015”. Na wystawie można oglądać prace: Juliana Bohdanowicza, Henryka Cebuli, Jerzego Głuszka, Mirosława Hajnosa, Zbigniewa Jujki, Zbigniewa Kołaczka, Pawła Kuczyńskiego, Andrzeja Lichoty, Dariusza Łabędzkiego, Sławomira Łuczyńskiego, Witolda Mysyrowicza, Andrzeja Andre Pijeta, Dariusza Pietrzaka, Szczepana Sadurskiego, Henryka Sawki, Anny Sokolskiej, Janusza Stefaniaka i Tomasza Wołoszyna.

Organizatorami wystawy są: Fundacja Archiwum Filmowe „Drogi do niepodległości” i Fundacja Kultury Fotograficznej „Fotografia bez granic”. Finisaż wystawy odbędzie się 30.06.2015 (wtorek) o godz. 18.00.

Honorowy Patronat nad wystawą objęło Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.

Wystawę przygotowała Gdańska Galeria Dobrego Humoru. Komisarze wystawy: Jacek Kołakowski i Ryszard Wasyluk

 

Wystawa „Karykatura Krajów Nadbałtyckich” część II, odbędzie się z udziałem prac artystów z Danii, Finlandii, Niemiec, Norwegi i Szwecji. Swoje rysunki zaprezentują: Otto Dickmeiss (DK), Siri Dokken (NO), Marvin Halleraker (NO), Frank Hoppmann (DE), Riber Hansson (SE), Ørjan Jensen (NO), Valeriu Kurtu (DE), Josephine Kyhn (DK),Helena Lindholm (SE), Riina Maido (FI), Egil Nyhus (NO),Heino Partanen (FI), Peter Thulke (DE), Vesa Toukoma (FI) i Morten Voigt (DK). Ekspozycja odbędzie się w Galerii Ratusza Staromiejskiego Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 w dniach 25.06. – 12.07.2015. Wernisaż 27.06.2015 o godz. 15.30. Organizatorem wystawy są : Fundacja Archiwum Filmowe „Drogi do niepodległości” i Nadbałtyckie Centrum Kultury. Komisarze wystawy: Ingrida Vaitkiene (LT), Arunas Vaitkus (LT) i Ryszard Wasyluk (PL). Wystawę przygotowała Gdańska Galeria Dobrego Humoru. Pomocy przy gromadzeniu prac udzielili Riber Hansson (SE), Egil Nyhus (NO) i Tomasz Wołoszyn (PL/DE).

Część I wystawy z udziałem prac artystów z Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Rosji odbyła się w 2014 w Gdańsku. Prezentowana była na Litwie (Kowno, Alytus) i na Łotwie (Ryga). Jesienią 2015,  pokazana będzie w litewskim Sejmie i w Tallinie (EST).

Rys. J. Bohdanowicz

 

W dniu 26.06.2015 odbędzie się Benefis Zbigniewa Jujki, na który zapraszają: Fundacja Archiwum Filmowe „Drogi do niepodległości” i Jerzy Detko z zespołem DETKO BAND. Impreza pt. „Powtórka u Jurka”, która odbędzie się na strzelnicy Klubu Myśliwskiego w Gdańsku będzie uhonorowaniem jednego z najstarszych, czynnych zawodowo polskiego karykaturzysty Zbigniewa Jujki, który w tym roku kończy 80 lat (23.07.1935).

Zbigniew Jujka – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, tworzy od 62 lat (debiutował w wieku 18 lat w Gazecie Zielonogórskiej”). Stworzył kilkadziesiąt tysięcy rysunków publikowanych w prasie krajowej i zagranicznej. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach w kraju i  za granicą.  Autor ponad 50 albumów autorskich. Jest jednym z najstarszych pracowników „Dziennika Bałtyckiego” w którym publikuje rysunki w autorskiej rubryce „Dzienniczek” od ponad 52 lat. Fakt ten kwalifikuje się na rekord Guinnessa. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Pomorską, Odznaką „Pro Ecclesia et Populo i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Współzałożyciel i prezes Zarządu, dwóch kadencji, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykaturzystów. W trakcie imprezy prezentowana będzie wystawa z rysunkami jubilata. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.