«

»

Sadurski w Nowym Jorku

Druga artystyczna podróż Szczepana Sadurskiego na wschodnie wybrzeże USA (poprzednia miał miejsce 3 lata wcześniej) była bardzo udana, a informowały o niej chyba wszystkie tamtejsze polskie media. Głównym powodem wizyty było otwarcie jego wystawy „Karykatury Polaków w Nowym Jorku” w Galerii A.R. w Klubie Amber na nowojorskim Greenpoincie, w dniu 7 października 2015. Na ekspozycji pokazano 32 rysunki humorystyczne oraz 36 karykatur przedstawiających znanych Polaków w Nowym Jorku z kręgów kultury, biznesu i mediów. Na wernisaż przybyli bohaterowie części prezentowanych karykatur, autor opowiadał o swojej twórczości, a na końcu stworzył błyskawiczne karykatury na żywo wszystkim zainteresowanym.

Wystawa doszła do skutku dzięki wsparciu Janusza Skowrona – polskiego artysty mieszkającego w Nowym Jorku, nowojorskiemu Super Expressowi (który karykatury Sadurskiego drukował od czerwca), a informacje o niej dotarły także do Polski, dzięki korespondentowi PAP z Nowego Jorku. Warto dodać, że Nowy Dziennik przez cały pobyt Sadurskiego publikował codziennie jego karykatury.

Trzy dni przed wernisażem Szczepan Sadurski uczestniczył w hucznie obchodzonym od 78. lat święcie polskości czyli Paradzie Pułaskiego, która przeszła 5. Aleją Manhattanu. Jego rysunki ozdobiły okładki rozdawanego podczas Parady specjalnego wydania Super Expressu (w środku był też całostronicowy wywiad z artystą) oraz okładkę specjalnego dodatku Nowego Dziennika wydanego z okazji Parady.

Sadurski zgodził się wesprzeć obchodzony w tym roku po raz pierwszy w szeregu amerykańskich miast Polonijny Dzień Dwujęzyczności (Polish Bilingual Day). Osobiście był w Copiague na Long Island (ekspozycja rysunków i spotkanie z uczniami polskiej szkoły), a jego rysunki tego samego dnia prezentowano polskich szkołach w nowojorskiej dzielnicy Ridgewood oraz w Wallington, w stanie New Jersey.

Karykaturzysta odbył też kolejne spotkania z Polonią. Spotkał się z uczniami Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, New Jersey (tu miała miejsce jego wystawa humorystycznych rysunków edukacyjnych), z polskimi seniorami w nowojorskich klubach: Krakus i Amber, a także z polskimi przedszkolakami z Kids Academy w Lindenhurst, NY. Wielu uczestników wróciło z tych spotkań z własną karykaturą. Sadurski stworzył nawet karykaturę Józefa Piłsudskiego, która powstała na jednej ze stron księgi pamiątkowej w Muzeum Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Szczepan Sadurski zdradził serwisowi Spak.art.pl, że zakończona właśnie podróż otwiera przed nim nowe możliwości. Nie tylko otrzymał kilka komercyjnych propozycji jako rysownik satyryczny i karykaturzysta, ale też otrzymał propozycje kolejnych wystaw i spotkań z amerykańską Polonią.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć z artystycznej eskapady Szczepana Sadurskiego.

 

Fragment wystawy w Galerii A.R.

Rysunki Sadurskiego na okładkach dodatku Nowego Dziennika oraz specjalnego wydania Super Expressu

Polska piękność na Manhattanie i nowojorski Super Express

Wywiad w nowojorskim Super Expressie i pierwsza strona wywiadu w Nowym Dzienniku

Sadurski rysował w USA zarówno najmłodszych Polaków, jak i seniorów

Dzieci ze szkoły w South Hackensack, New Jersey, żywiołowo reagują na karykaturę rysowaną przez Sadurskiego

Sadurski z wizytą w Muzeum Piłsudskiego w Nowym Jorku

Na krótko przed Paradą Pułaskiego