«

»

Sympozjum naukowe z ,,Manufakturą Satyry” w tle

W dniu 25 listopada 2015 roku w Żyrardowie, w Aparthotelu Stara Przędzalnia, znajdującym się XIX-wiecznej fabryce lniarskiej odbyło się kolejne, trzecie już sympozjum z cyklu „Ocalić od zardzewienia”. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, wspierane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tegoroczna edycja była poświęcona przypadającej w bieżącym roku 170-tej rocznicy powstania Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Patronat honorowy nad sympozjum objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Żyrardowa.

Przybyłych gości powitał Piotr Błażejewski Prezes Spółki Aparthotel Stara Przędzalnia i Rafał Nadolny Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Sympozjum prowadził Cezary Karpiński Dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Byli obecni m. i.  Krzysztof Lucjan Chrzanowski Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa, Marcin Rosiński Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa, Maria Badeńska Stapp Miejski Konserwator Zabytków oraz Zbigniew Kołaczek kurator artystyczny OKS ,,Manufaktura Satyry”.

Sympozjum było poświęcone zagadnieniom konserwatorskim i muzealnym związanym z dziedzictwem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Wiele uwagi poświęcono aktualnym problemom związanym

z zachowaniem tego dziedzictwa. Do udziału w sympozjum zaproszono wielu wybitnych specjalistów

z dziedziny historii rozwoju kolejnictwa i techniki, konserwacji zabytków, przedstawicieli  muzeów, varsavianistów i miłośników kolei. Byli również obecni przedstawiciele samorządów miast, które znajdowały się na trasie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

 

W trakcie sympozjum zaprezentowano prace z VI edycji żyrardowskiej ,,Manufaktury Satyry”, której tematem była właśnie ,,Kolej”. Wystawę po raz pierwszy pokazano w październiku w Galerii ,,Resursa”.

W ten sposób miasto Żyrardów włączyło się w obchody 170.lecia uruchomienia pierwszej na ziemiach polskich linii kolejowej. Warto przypomnieć, że Ruda Guzowska (późniejszy Żyrardów) leżała na trasie słynnej ,,Wiedenki”. Tu w 1845 powstała stacja kolejowa.

 

Relacja z wydarzenia znajduje się na stronie Urzędu Miasta Żyrardowa w zakładce ,,Manufaktura Satyry”:

http://www.zyrardow.pl/4632,manufaktura-satyry-2015-sympozjum.html