«

»

Andrzej Czeczot nie żyje

Dzisiaj rano, w wieku 79 lat zmarł Andrzej Czeczot.

Andrzej Czeczot (1933 – 2012) – znakomity polski rysownik, grafik i twórca filmów animowanych. Najbardziej znany jako autor oryginalnych rysunków satyrycznych, ważnym obszarem jego twórczości było również projektowanie graficzne (plakaty, okładki książek i ilustracje).

Czeczot był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (studiował w Katowicach na Wydziale Grafiki, filii krakowskiej ASP; dyplom obronił w 1957). Zadebiutował w tygodniku „Szpilki” (1956), aby wkrótce stać się jednym z jego czołowych współpracowników. Drukował również w wielu innych czasopismach, m.in.: „Świat”, „Polska”, „Tygodnik Kulturalny” i „Literatura” (w której miał stałą rubrykę).

Po opublikowaniu w 1975 r. w „Literaturze” karykatury aktora Ryszarda Filipskiego grafikowi wytoczono proces o zniesławienie. Na rysunku bandyta – z puszką z cyklonem B i pistoletem parabellum w rękach – siedział przy stole na tle afisza teatralnego: Teatr Ludowy w Nowej Hucie „Ryszard IV”. Dyrektorem teatru był wówczas Ryszard Filipski, który poczuł się urażony i wytoczył rysownikowi proces. Za publikację rysunku Ryszard IV w „Literaturze”, w roku 1976 został sądzony i skazany na 6 miesięcy w zawieszeniu.

W stanie wojennym Czeczot był internowany, a w 1982 r. wyjechał do Nowego Jorku. Współpracował z “New York Times”, “The New Yorker”, “Washington Weekly” i “Chronicles of Culture”.

W 1997 roku powrócił do Polski. W tygodnikach: „Nie”, „Polityka” i „Przegląd” miał stałą rubrykę.
Czeczot jest autorem kilku albumów z rysunkami, ponad 30 krótkometrażowych filmów animowanych oraz pełnometrażowego filmu „Eden” (2002). Zilustrował ok. 200 książek, stworzył ponad 450 okładek książek. Był laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. Złotej Szpilki (1970, 1971 i 1973).

15 grudnia 2008 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”..