«

»

Sadurski w Australii – relacja

Gościem zakończonego w Melbourne (Australia) festiwalu PolArt 2015 był Szczepan Sadurski, polski karykaturzysta.

W Melbourne zakończył się trzynasty PolArt 2015 – festiwal polskiej kultury i sztuki, jaki co 3 lata na przełomie roku odbywa się w kolejnych miastach Australii. Wśród nielicznych artystów zaproszonych z Polski, byli: piosenkarka Anna Maria Jopek i kilku muzyków, a polskie sztuki plastyczne reprezentował znany karykaturzysta Szczepan Sadurski, na co dzień mieszkający w Warszawie.

Sadurski uczestniczył w wernisażach wystaw zorganizowanych Polish Art Foundation, w ramach festiwalu. W Victorian Artists Society Gallery ekspozycja jego rysunków satyrycznych była częścią dużej wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii artystycznej polskich artystów mieszkających w Australii, którą otworzył ambasador Paweł Milewski. Szczepan Sadurski został też zaproszony do udziału w panelu dyskusyjnym, jaki odbył się podczas wernisażu wystawy w Steps Gallery, podczas którego przybliżył swoją działalność artystyczną.

W Town Hall czyli w gmachu Ratusza Melbourne uczestniczył w spotkaniu z okazji setnej rocznicy urodzin dziennikarza i satyryka Andrzeja Gawrońskiego (1916-1997) połączonego z promocją książki „Australijskie awantury”. Książkę tę, wydaną przez Australijskie Towarzystwo Kulturalne w Australii Zachodniej, Szczepan Sadurski zilustrował swoimi rysunkami. To właśnie propozycja związana ze stworzeniem ilustracji, jaka padła rok wcześniej od przygotowującej tę publikację dr Bogumiły Żongołłowicz, stała się zalążkiem pomysłu zaproszenia karykaturzysty na PolArt 2015.

Szczepan Sadurski uczestniczył też w szeregu innych, mniej lub bardziej oficjalnych spotkań z przedstawicielami australijskiej Polonii (m.in. w Domu Polskim Syrena w Rowville). Miał też szereg okazji, aby zaprezentować swój talent jako karykaturzysta, tworząc wesołe portrety zainteresowanych osób w błyskawicznym tempie, z czego słynie, nie tylko w Polsce.

Fragment ekspozycji rysunków Sadurskiego w Victorian Artists Society Gallery

Ambasador Paweł Milewski dziękuje Szczepanowi Sadurskiemu za karykaturę

Spotkanie w gmachu Ratusza w Melbourne, poświęcone pamięci Andrzeja Gawrońskiego, połączone z promocją jego książki zilustrowanej przez Sadurskiego

Panel dyskustyjny podczas wernisażu zbiorowej wystawy w Steps Gallery

W studio radia SBS, w centrum Melbourne

Dr. Bogumiła Żongołłowicz, jedna z wielu osób narysowanych przez Sadurskiego

Panorama Melbourne widziana z najwyższego budynku miasta

Melbourne. Sprowadzony z Anglii domek Jamesa Cooke'a, odkrywcy (1770 r.) Australii.

Sydney sfotografowane spod słynnej opery

Spotkanie z kangurem podczas porannego spaceru po parku

Podróż artystyczna Sadurskiego do Melbourne była jego pierwszą wizytą na Antypodach, dlatego stała się równocześnie okazją, aby odkryć nowy kraj. Powstało wiele zdjęć w Melbourne, a także w Sydney, gdzie był przez jeden dzień, poznając przy okazji Krzysztofa Bajkowskiego, szefa polonijnego portalu Bumerang Polski www.bumerangmedia.com, z którym karykaturzysta od dawna współpracuje.

Materiał w wyjazdu Sadurskiego do Australii można obejrzeć na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=W5H4cGe6URE