«

»

Sadurski na Dobry Humor w Suwałkach

W Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 (ul. Noniewicza 71) Suwalskiego Ośrodka Kultury 6 lutego 2016 r. Szczepan Sadurski otworzył wystawę „Sadurski na Dobry Humor”. Ekspozycja przygotowana przez Wojtka Łowickiego, która ma tu swoją premierę i wkrótce rozpocznie podróż po Polsce, jest wyjątkowa pod wieloma względami.
Oprócz kopii bodaj dwustu rysunków, można obejrzeć także oryginały (w tym te publikowane w „Szpilkach”). Rysunki skompilowane komputerowo na dużych planszach są niejako pretekstem do przeczytania znajdujących się obok anegdot oraz cytatów z wypowiedzi artysty na temat swojej twórczości i nie tylko. Niewątpliwą atrakcją dla fanów autora oraz komiksów, są nigdy nie prezentowane publicznie młodzieńcze plansze komiksowe Sadurskiego. Zarówno te pierwsze, gdy miał 11 lat (komiks o latających talerzach), jak i późniejsze, tworzone przez 15-18-letniego rysownika (z cyklu: Wam i Pir, Przygody SuperSama oraz niemal realistyczny komiks science-fiction „Birds War”. Kolejne nieznane szerzej prace, to reprodukcje realistycznych ołówkowych szkiców Sadurskiego z czasów, gdy uczył się w liceum plastycznym oraz rysunek zaledwie 9-letniego Szczepana.
Na ekspozycji zobaczymy debiutancki komiks Sadurskiego ze „Świata Młodych” z 1979 r., gdy miał 14 lat. (zadebiutował na ostatniej stronie, w miejscu gdzie czasopismo publikowało m.in. komiksy z Tytusem oraz Kajkiem i Kokoszem) oraz jego pierwszy rysunek satyryczny, wydrukowany w 1982 roku w lubelskiej gazecie „Sztandar Ludu”. Jest też ciekawostka ze stanu wojennego, kiedy to sprytnie narysowany przez Sadurskiego rysunek przedstawiający postacie z kręgów podziemnej Solidarności (w tym Wałęsę) nieopatrznie przepuściła cenzura, wydrukował „Kurier Lubelski”, po czym wywołał zamieszanie polityczne zakończone w gabinecie generała Jaruzelskiego.
Są reprodukcje wybranych okładek „Szpilek” z rysunkami Sadurskiego oraz niektóre okładki miesięcznika „Dobry Humor”, wydawanego przez Sadurskiego w latach 1991-2012.
Miłą niespodzianką dla sympatyków artysty są reprodukcje katalogów jego pierwszych wystaw, w tym ten pisany cyrylicą, katalog wystawy w Moskwie.
Wśród rysunków i informacji o twórczości Sadurskiego, znajdziemy informację o wykreowanej przez niego Partii Dobrego Humoru oraz Wesołym Wieżowcu czyli papierowej „siedzibie” tej międzynarodowej organizacji, która podróżuje po świecie. Jest również kilka przykładów karykatur portretowych, jakie Sadurski wykonuje na zamówienie.
Ekspozycję w Suwałkach (jest dostępna bezpłatnie, do 20 marca) uzupełniają wyświetlane na monitorze multimedia czyli krótkie filmy z rysunkami Sadurskiego, które każdy może oglądać na YouTube oraz katalog wystawy, w którym oprócz rysunków przeczytamy wiele informacji i ciekawostek z biografii artystycznej satyryka. Z katalogu dowiemy się m.in. dlaczego w stanie wojennym został „niebieskim ptakiem”, dla kogo tworzył pisemko satyryczne „Złodziej”, który rysunek Sadurskiego skomentowali w 1989 r. Jerzy Urban, prof. Wiktor Zin, Daniel Passent, Kazimierz Koźniewski i Henryk Sawka oraz jak skończyła się sprawa sądowa w Lublinie, której bohaterami były jego rysunki.  Zapraszamy.

Relację filmową z wystawy można zobaczyć na stronie https://www.youtube.com/watch?v=KF6lFC-4s1o