«

»

Biskupin pełen mody – relacja z XII Pleneru Satyrycznego

W dniach 1 – 7 sierpnia odbył się kolejny, XII Plener Satyryczny w Biskupinie. Tematem tegorocznej edycji imprezy była moda i wszystko, co z nią związane: fryzury, makijaże, biżuteria czy kosmetyki. Tematyka pleneru zawsze związana jest z tym, co będzie się działo na kolejnym festynie archeologicznym, odbywającym się co roku we wrześniu. Tegoroczna edycja festynu odbędzie się pod hasłem BISKUPIN ARCHEO-FASHION WEEK,  stąd prace prezentowane na wystawie i w katalogu (plener w Biskupinie jest jedynym, w czasie którego trwania powstaje katalog) podejmują taką tematykę. W tym roku do Biskupina zjechali i twórczo pracowali: Dorota Chwałek, Marek Gliwa, Janusz Mrozowski, Tomasz Niewiadomski, Dorota  Wysocka – Rzeszutek, Tomasz Rzeszutek i Zenon Żyburtowicz. Do plenerowiczów dołączył „na chwilę” Dariusz Pietrzak. Nad opracowaniem katalogu pracowali Ewa Hasiak – Gliwa i Marek Gliwa. Do wystawy poplenerowej swoje prace dołączyli: Michał Graczyk, Jarosław Hnidziejko, Sławomir Łuczyński i Tomasz Wołoszyn. Dokumentację fotograficzną pleneru wykonał Zenon Żyburtowicz.

W tym roku rysownicy uczestniczyli w I Turnieju Miotacza Oszczepów pt.: „Miotacz oszczepów – nieznana broń paleolitu”. Po południu odbył się wernisaż poplenerowej wystawy, którą otworzył dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie – Wiesław Zajączkowski (dokumentację fotograficzną wernisażu wykonał Michał Leszczyński). Niedziela 7 sierpnia była Dniem Karykaturzysty – goście, którzy zwiedzali tego dnia muzeum mogli wyjść z pamiątkową karykaturą, wykonaną w grodzie.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć z imprezy, których autorami są: Zenon Żyburtowicz, Michał Leszczyński, Monika Maraczyńska, Marek Gliwa, Ewa Hasiak – Gliwa i Dariusz Pietrzak. (dp)

Ech modnym być...

Zenon Żyburtowicz - tym razem przed obiektywem

Oszczepem "miota" Janusz Mrozowski

Uczestnicy turnieju w rzucie oszczepem

Dzień Karykaturzysty, rysuje Janusz Mrozowski

Dyrektor Wiesław Zajączkowski otwiera wystawę