Karykatura na Biennale Sztuki dla Dziecka

Dyrektor Muzeum Karykatury, Elżbieta Laskowska, otwiera poznańską wystawę

Elżbieta Laskowska i Dariusz Łabędzki

Co jest istotą dobrego rysunku satyrycznego - przed kamerą Dariusz Pietrzak

Dariusz Łabędzki mówi o karykaturze

Na 21. Biennale Sztuki dla Dziecka, które odbywa się w Poznaniu w dniach 29.05 – 4.06.2017, w tym roku pod hasłem „Do Śmiechu”, można oglądać wystawę rysunków satyrycznych i humorystycznych adresowanych do dzieci. Nie zabraknie spotkań z artystami tworzącymi karykatury i inne zabawne dzieła.

DOBRY ŻART. RYSUNKI DLA NAJMŁODSZYCH I TYCH TROCHĘ STARSZYCH, wystawa Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
w ramach 21. Biennale Sztuki dla Dziecka „Do Śmiechu”. Wernisaż odbył się 29 maja 2017, godz. 12.00, w Centrum Kultury Zamek. Po uroczystym otwarciu odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadziła Elżbieta Laskowska, dyrektor Muzeum Karykatury.

Motywem przewodnim wystawy jest twórczość satyryczna kierowana do dzieci i o dzieciach, mówiąca o nich i ukazująca ich świat w zabawny sposób. Prace pokazane na wystawie można podzielić na kilka działów tj. „Bajki, baśnie i legendy”, „Świat zwierząt”, „Psoty, figle i zabawy”, „Szkoła”, „Zabawa w skojarzenia” i „Rodzina”. Rysunki z poszczególnych działów, chociaż zgrupowane, nie tworzą jednolitego przekazu. Łączy je raczej motyw przewodni – na przykład o świecie baśniowym opowiedzą zarówno rysunki ilustrujące znane dzieciom bajki czy baśnie, jak i plakaty do filmów czy przedstawień opartych na literaturze dziecięcej. Na wystawie będzie można zobaczyć rysunki najlepszych artystów, których prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wśród nich znajdują się polscy karykaturzyści i rysownicy XIX i XX wieku, a także tworzący współcześnie.

Lista autorów: Andrzej Adamowicz, Witold Barbara, Bohdan Bocianowski, Julian Bohdanowicz, Stefan Brzozowski, Bohdan Butenko, Teresa Byszewska, Henryk Derwich, Andrzej Dudziński, Andrzej Dziatlik, Karol Ferster ps. „Charlie”, Jerzy Flisak, Jacek Frąckiewicz, Elżbieta Gaudasińska, Jacek Gawłowski, Anna Gosławska-Lipińska ps. „Ha-Ga”, Andrzej Graniak, Kazimierz Grus, Edward Jędrzejkowski, Zbigniew Jujka, Szymon Kobyliński, Zbigniew Kołaczek, Józef Kruszewski, Izabella Kulczyńska, Katarzyna Kuzior, Małgorzata Lazarek, Zbigniew Lengren, Eryk Lipiński, Edward Lutczyn, Dariusz Łabędzki, Gwidon Miklaszewski, Andrzej Mleczko, Kazimierz Mozolewski, Bogdan Nowakowski, Rafał Olbiński, Adam Pękalski, Dariusz Pietrzak, Mirosław Pokora, Juliusz Puchalski, Marek Raczkowski, Szczepan Sadurski, Henryk Sawka, Maciej Trzepałka, Teresa Wilbik, Zbigniew Ziomecki.

Ekspozycji towarzyszyć będą spotkania twórcze ze znanymi polskimi karykaturzystami:

POPSUJMY BIEL PAPIERU

2.06.2017, godz. 10.00, 12.00
3.06.2017, godz. 10.00

Twórca: Edward Lutczyn

KARYKATURA SPOSOBEM NA ŻYCIE

30.05.2017, godz. 10.00, 12.00 I 16.30

Tworca: Dariusz Łabędzki

NIE WSZYSTKO NA SERIO

31.05.2017, godz. 10.00, 12.00 I 16.30

Twórca: Dariusz Pietrzak

(Źródło: Muzeum Karykatury)

Więcej informacji o Biennale na stronie http://www.biennaledladziecka.pl/

Fot. E. Laskowska, D. Pietrzak