«

»

TYMEM DO PRZODU Retrospektywa Stanisława Tyma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa: 29 września – 26 listopada 2017
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11, Warszawa
Pokaz prac Stanisława Tyma – aktora, reżysera, scenarzysty, autora skeczy kabaretowych i rysownika prasowego.
Na ekspozycji po raz pierwszy zobaczymy mniej znaną szerszej publiczności twórczość rysunkową autora. Będą to głównie żarty drukowane w „Tygodniku Kulturalnym”, gdzie jako rysownik zadebiutował w 1986 roku, oraz w „Rzeczpospolitej” (2001-2005). Prace reprezentują satyrę zaangażowaną, dotykają tematów społecznych i politycznych. Każda z nich stanowi błyskotliwy komentarz do wybranego fragmentu rzeczywistości, ubrany w pełen ironii humor artysty.
Wystawa przypomni również „Fotel. Potyliczny organ Tyma”, kolumnę satyryczną od 2001 roku redagowaną przez autora w kilkudziesięciu numerach dziennika „Rzeczpospolita”.
Pokaz dopełnią fragmenty tekstów, skeczy i form teatralnych, m.in. z czasów Studenckiego Teatru Satyryków oraz warszawskiego kabaretu Dudek, przykłady twórczości dramatycznej i kabaretowej pozwalające umieścić autora wśród twórców teatru absurdu.
www.muzeumkarykatury.pl

O satyrze w audycji Kwadratura Kultury mówili Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury) oraz Edward Lutczyn (satyryk, rysownik). Wywiad jest już dostępny na stronie:
http://www.polskieradio.pl/…/1867055,Tymem-do-przodu-%E2%80…

Rozmowę poprowadziła Monika Małkowska.