«

»

Biskupin – 13 lat żartem – relacja z wernisażu

1 grudnia 2017 roku, w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, odbył się wernisaż wystawy rysunków satyrycznych i karykatur p.t. „Biskupin – 13 lat żartem”. To owoc odbywających się na terenie rezerwatu plenerów, w których wzięli udział m.in. członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

W ciągu 13 lat, dzięki odbywającym się tutaj plenerom karykaturzystów Muzeum Archeologiczne, jako jedna z niewielu placówek w Polsce, zostało posiadaczem nietuzinkowej kolekcji ponad tysiąca rysunków satyrycznych i karykatur tematycznie związanych z Biskupinem i kolejnymi festynami.
Od początku było jasne, że wszystkich prac pokazać się nie da. Dlatego, zanim otwarto wystawę, trwały narady, co wybrać. Głos decydujący mieli tutaj Dariusz Pietrzak i Janusz Mrozowski. To oni postanowili, że na wystawie znalazło się 440 zabawnych rysunków.
Podczas otwarcia grupę artystów reprezentowali: Andrzej Graniak, Janusz Mrozowski (który czytał podziękowania dla dyrektora Wiesława Zajączkowskiego od szefa SPAK-u Witolda Mysyrowicza), Grzegorz Sobczak i Tomasz Rzeszutek.
Wiesław Zajączkowski, sprawujący dyrektorską funkcję do końca bieżącego roku, otrzymał od artystów jedyny w swoim rodzaju kalendarz na 2018 rok. Dwanaście kart, a na każdej inna karykatura szefa muzeum – kalendarz zawiera karykatury wykonane przez artystów uczestniczących w corocznych plenerach.
Rysownicy podziękowali szefowi MAB za niezwykłą gościnność w ciągu ostatnich 13 lat. Wyrazili też nadzieję, że już pod kierownictwem nowej osoby plenery także będą mogły się odbywać.
Zajączkowski podkreślił natomiast, że warto wydać rysunki w formie albumu, a także wypożyczać i prezentować prace w innych muzeach.
Przez te wszystkie lata organizatorem plenerów satyrycznych w Biskupinie był Dariusz Pietrzak – rysownik, karykaturzysta, twórca filmów animowanych. Sam, przez ponad 20 lat, opublikował kilkadziesiąt tysięcy rysunków satyrycznych w kilkudziesięciu tytułach prasowych.
Na wystawie obejrzymy prace 30 artystów.
Opiekunem artystów podczas plenerów, a także osobą wspierającą podczas organizacji wystawy, był Marek Lewandowski – pracownik Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Wystawę można oglądać do końca marca 2018 roku. Zdjęcia: Justyna Bańkowska. (na podstawie materiałów własnych i tekstu Iwony Woźniak z „Gazety Pomorskiej”). Więcej informacji na stronie http://www.pomorska.pl/wiadomosci/znin/g/440-powodow-do-smiechu-w-biskupinie-mozna-obejrzec-prace-artystow-karykatury-zdjecia,12739807,26569765/