Europejska Noc Muzeów w Żyrardowie

Od lewej: Tomasz Niewiadomski i Grzegorz Janusz

W sobotni wieczór 19 maja 2018 roku żyrardowska Resursa, podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowała Europejską Noc Muzeów. Rozpoczął ją wernisaż komiksów i satyry pod dość tajemniczym tytułem ,,Nie tylko Noe” duetu autorskiego: Tomasz Niewiadomski (rysunki) i Grzegorz Janusz (teksty). Wystawa, którą można zwiedzać do 24 czerwca jest Nagrodą Galerii ,,Resursa” w ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”. Autorzy w sposób żartobliwy opowiedzieli o swojej pracy oraz artystycznych inspiracjach, których szukają w historii, filozofii, religii, mitologii i popkulturze. Stąd bohaterami ich opowieści to ,,nie tylko Noe”, ale również Syzyf, Golem, Szwejk, Kopernik, Chopin, markiz de Sade i William Shakespeare. W tym doborowym towarzystwie znalazł się Filip de Girard, pierwszy dyrektor techniczny żyrardowskiej fabryki lniarskiej. Jest on bohaterem krótkiej historyjki obrazkowej mówiącej o ciężkiej pracy wynalazcy, która została narysowana specjalnie na ,,Manufakturę Satyry” w roku 2016. Wtedy jednym z tematów było życie i wynalazki tego genialnego francuskiego inżyniera, który wiele lat spędził w dopiero co powstającym Żyrardowie.

Niezwykłość obecnej ekspozycji polega na tym, że samo jej obejrzenie nic nie daje, trzeba ją jeszcze przeczytać. Stąd niezwykły widok ,,zaczytanych” na wystawie plastycznej wernisażowych gości. Lekturę komiksów umilił recital gitarowy młodego żyrardowianina Wiktora Szota, który na co dzień doskonali swoje umiejętności muzyczne pod kierunkiem Zbigniewa Perki.

Kolejnym wydarzeniem niezwykłego wieczoru była prelekcja Barbary Rzeczyckiej o historii miasta zakończona pokazem filmu ,,Jak to z lnem było”. Pod hasłem ,,Żyrardów. Miasto idealne” odbył się spacer po żyrardowskiej starówce. Goście mieli okazję zwiedzić również wystawę historyczną ,,Miasto tkaczy i wizjonerów” w Kręgielni. Dodatkową atrakcją była iluminacja Resursy. Zmieniające się jaskrawe kolory nadały surrealistyczny charakter zarówno budynkowi, jak i najbliższemu otoczeniu.

Więcej:

https://www.zyrardow.pl/1182,aktualnosci-kultura.html?tresc=49075

http://www.resursa.zyrardow.pl/index.php?id=146