«

»

Laureaci I Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa

Grzegorz Bąkowski, Nagroda Główna (Przegląd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa jest nagrodzenie autorów najlepszych prac w 2018 roku i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym,  tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego.

Patronem konkursu jest Aleksander Wołos (1934-2014), wybitny olsztyński satyryk, karykaturzysta, malarz i pastelista.

Organizatorem konkursu jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

  1. Na konkurs można było przysyłać rysunki opublikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku w prasie i mediach elektronicznych..
  2. Na konkurs nadesłano 124 prace 27 autorów z całego kraju m.in. Olsztyna, Mrągowa, Olecka, Starachowic, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Katowic, Jarosławia, Tułowic, Starachowic, Murowanej Gośliny, Zabrza, Częstochowy.
  3. Prasa ogólnopolska: Gazeta Wyborcza, Gazeta Polska, Angora, Tygodnik Przegląd, Trybuna, NIE, Fakty i Mity, Tygodnik Solidarność, Super Express, Przegląd Techniczny.
  4. Prasa lokalna: Nowa Trybuna Opolska, Nasze Miasto Jarosław, Tygodnik Ciechanowski, Ziemia Łódzka, Echo Katolickie, Co Gdzie Kiedy, Kurier Mrągowski, VariArt oraz strony autorskie w Internecie
  5. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się podczas Gali Dziennikarzy Warmii i Mazur w Olsztynie, 24 lutego 2019 roku.
  6. By pokazać większość nadesłanych prac rysunki konkursowe zaprezentowane zostały  w 2 miejscach wystawowych: 15 lutego w Galerii Stary Ratusz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej oraz 20 lutego w Galerii pod Kopuła w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
  7. Na wystawie zostały zaprezentowane także prace, poza konkursem, Aleksandra Wołosa – patrona konkursu i Zbigniewa Piszczako – pomysłodawcy, jurora i koordynatora konkursu.

 

Nagrodzeni autorzy:

 

Nagroda Główna im. Aleksandra Wołosa

Grzegorz Bąkowski  (Przegląd),

 

Nagrody Honorowe:

Marcina Bondarowicza  (Gazeta Wyborcza),

Henryka Cebuli  (NIE),

Andrzeja Czyczyło  (Nowa Trybuna Opolska),

Dariusza Dąbrowskiego  (Facebook, strona autorska),

Michała Graczyka (Fakty i Mity),

Sławomira Łuczyńskiego  (Ziemia Łódzka),

Macieja M. Michalskiego  (Tygodnik Solidarność),

Roberta Trojanowskiego  (tramen.blox.pl),

Tomasza Wiatera (NIE),

Jacka Zygmunta (Super Express).

 

Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury

Mirosław Stankiewicz (Angora)

 

Aleksander Wołos (1934-2014); doktor habilitowany z zakresu nauk przyrodniczych,  olsztyński karykaturzysta, rysownik, pastelista,  malarz. Od 1955 r. publikował w prasie regionalnej (Gazeta Olsztyńska, Nasza Wieś, Panorama Północy, Posłaniec Warmiński, Warmia i Mazury), w tygodnikach ogólnopolskich Karuzela, Polityka, Szpilki, Wprost, a także w prasie niemieckiej (Kontraste, Eulenspiegel, Pardon) i jugosłowiańskiej (Osten) oraz wielu wydawnictwach książkowych. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek. Opublikował cztery zbiorki rysunków satyrycznych oraz trzy albumy malarstwa pastelowego: Pastelowy humor (2002), Głowy i główki (2004), Akweny (2006). Miał na swym koncie ponad 60 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach zbiorowych. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,  Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur”. 2014 – Nagroda Prezydenta Olsztyna w dziedzinie sztuk plastycznych im. Hieronima Skurpskiego.

Marcin Bondarowicz, Nagroda Honorowa (Gazeta Wyborcza)

Henryk Cebula, Nagroda Honorowa (NIE)

Andrzej Czyczyło, Nagroda Honorowa (Nowa Trybuna Opolska)

Dariusz Dąbrowski, Nagroda Honorowa (Facebook, strona autorska)

Michał Graczyk, Nagroda Honorowa (Fakty i Mity)

Sławomir Łuczyński, Nagroda Honorowa (Ziemia Łódzka)

Maciej M. Michalski, Nagroda Honorowa (Tygodnik Solidarność)

Robert Trojanowski, Nagroda Honorowa (tramen.blox.pl)

Tomasz Wiater, Nagroda Honorowa (NIE)

Jacek Zygmunt, Nagroda Honorowa (Super Express)

Mirosław Stankiewicz, Nagroda SPAK (Angora)