«

»

VIII Polsko – Czeski Weekend Satyry i Karykatury – relacja

W dniach od 16 do 18 sierpnia, już po raz ósmy, w Ośrodku Błękitna Zatoka w Głębinowie, nad jeziorem nyskim  odbył się Polsko – Czeski Weekend Satyry i Karykatury. W tym roku w plenerze udział wzięli: Jiri Novak, Jiri Srna, Bretislav Kovarik, Michał Graczyk, Tomasz Niewiadomski, Henryk Cebula, Ryszard Kudzian, Janusz Kożusznik, Sławomir Łuczyński, Sławomir Lizoń, Bartłomiej Belniak oraz Maja Chmura , która dołączyła na plener w ostatnim dniu. Do wystawy składającej się z 70 prac dołączono prace Tomasza Wiatera i Piotra Opałki.

W tym roku dzięki Starostwu Powiatowemu wydano okolicznościowy katalog podsumowujący poprzednie edycje. Nad całością czuwał komisarz pleneru Jerzy Pietraszko. Podczas imprezy odsłonięto okolicznościową planszę dotyczącą plenerów z informacją w języku polskim i czeskim , a woprowcy z Nysy przygotowali dla uczestników pleneru zawody sprawnościowe. Miłym akcentem był wieczór wspomnień o Andrzeju Terlecki, zmarłym rysowniku, uczestniku poprzednich edycji pleneru w Głębinowie.

Relację filmową można zobaczyć na stronie https://opole.tvp.pl/43964106/patrza-na-swiat-z-przymruzeniem-oka-polscy-i-czescy-karykaturzysci-spotkali-sie-w-glebinowie