«

»

,,Niepodległość” w Sosnowcu

Przez cały październik w Parku Miejskim im. Jacka Kuronia w Sosnowcu jest eksponowana w postaci ekspozycji plenerowej wystawa ,,Niepodległość”. To zestaw prac, które powstały w ramach ubiegłorocznej edycji ,,Manufaktura Satyry”. Wystawa była już pokazywana w Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie i w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

 ,,Manufaktura Satyry” to ogólnopolski konkurs satyryczny organizowany nieprzerwanie od roku 2010 przez miasto Żyrardów. Jego celem jest promocja poprzez sztuki plastyczne (zwłaszcza rysunek satyryczny) unikalnej, industrialnej historii miasta, które powstało i rozwijało się dzięki największej fabryce lniarskiej w Europie. Każdy kolejny temat konkursu nawiązuje do wybranego fragmentu historii Polskiej Stolicy Lnu. 

Ubiegłoroczna, dziewiąta z kolei ,,Manufaktura Satyry” przypadła w szczególnym dla naszego kraju roku. Po 123 latach zaborów, zakończonych klęskami powstaniach narodowych i krwawej Wielkiej Wojnie powróciła na mapę Europy odrodzona Polska. Nic dziwnego, że tematem konkursu była ,,Niepodległość.           W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Oprócz artystów z Polski, swoje prace zaprezentowali twórcy z Kanady, Chin, Azerbejdżanu, Turcji, Ukrainy, Rosji, Serbii, Francji, Włoch, Rumunii i Hiszpanii / Urugwaju.

Fotorelacja: https://www.zyrardow.pl/5122,2019?tresc=54421

Pełna dokumentacja poprzednich edycji ,,Manufaktury Satyry” znajduje się na stronie Miasta Żyrardowa:

https://www.zyrardow.pl/3011,manufaktura-satyry