«

»

Wernisaż ,,Niepodległości” w Zamościu

W dniu 8 listopada w Biurze Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska miało miejsce otwarcie międzynarodowej wystawy rysunku satyrycznego p.n. ,,Niepodległość. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Wystawę wspólnie otworzyli: Jerzy Tyburski, dyrektor zamojskiej galerii

i Zbigniew Kołaczek, pomysłodawca i kurator artystyczny ,,Manufaktury Satyry”. Podkreślono niezwykłość otwieranej wystawy, która jest prawdopodobnie ewenementem w skali kraju. Rzeczy tak poważne,  jak niepodległość i patriotyzm zostały pokazane z ,,lekkim przymrużeniem oka”. Choć prezentowane prace skłaniają do refleksji i zadumy, to pokazują, że humor i dobry nastrój mogą też być przejawem patriotyzmu.

W Zamościu można zobaczyć prace 76 artystów z Polski, Kanady, Chin, Azerbejdżanu, Turcji, Ukrainy, Rosji, Serbii, Francji, Włoch, Rumunii i Hiszpanii / Urugwaju. Prace cudzoziemców są o tyle ciekawe, że pokazują tytułowy temat wystawy z pewnym dystansem. Jednocześnie są dowodem, że nasza historia może być inspirująca nie tylko dla samych Polaków.

W trakcie wernisażu Zbigniew Kołaczek otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Zamościa – Andrzeja Wnuka, wręczony przez jego zastępcę, Małgorzatę Bzówkę. Podkreślono, że dzięki osobistemu zaangażowaniu, utrzymywane są od wielu lat kontakty kulturalne pomiędzy obu miastami.

Prezentowana ekspozycja jest plonem ubiegłorocznej, dziewiątej edycji ,,Manufaktura Satyry”, konkursu

i wystawy organizowanej cyklicznie przez miasto Żyrardów, którego partnerem jest również BWA Galeria Zamojska. Wystawa była już pokazywana w Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie i w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie, w postaci ekspozycji plenerowej jest prezentowana również w Parku Miejskim im. Jacka Kuronia w Sosnowcu.

Wystawę można zwiedzać do 10 grudnia 2019 roku (BWA – Galeria Zamojska, Staszica 27).

Fotorelacja:

https://pl-pl.facebook.com/bwazamosc/

http://bwazamosc.pl/foto-1.php?str=229