«

»

CEBULOWE POLE u Attavantich

„Chciałbym zaskoczyć zainteresowanych moją twórczością i zaprezentować swoje malarstwo. Płótna są już przygotowane. Powolutku dojrzewam do chwycenia za pędzel” – od tych słów minęło już 3 lata. Obrazy są już gotowe! Pierwsza prezentacja miała miejsce w Galerii Głównej u Attavantich w październiku 2018 r.

Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu zaprasza do Galerii Głównej u Attavantich

na wernisaż wystawy rysunku, rysunku satyrycznego, malarstwa i rzeźby Henryka Cebuli
„Cebulowe Pole”, który odbędzie się 10 stycznia 2020 r., o godzinie 18.00.

Henryk Cebula urodził się w 1953 roku w Sieniawie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Plastycznego w Jarosławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom realizował w pracowni rzeźby prof. Jerzego Bandury. Uprawia rzeźbę, malarstwo, rysunek, rysunek satyryczny oraz karykaturę.

Twórczość artystyczna i dydaktyczna Henryka Cebuli jest imponująca! Od 35 lat pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa. W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się 115 wystawami indywidualnymi oraz udziałem w ponad 2000 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Henryk Cebula jest laureatem 205 nagród i wyróżnień, m.in.: „Srebrnej Szpilki” oraz trzykrotnie „Eryka”. Artysta został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” oraz Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2000 roku uzyskał nagrodę – statuetkę Burmistrza Miasta Jarosławia ,,Jarosława” za wybitne zasługi na rzecz szerzenia kultury plastycznej, w 2002 roku ,,Ratusz Przeworski”.

Zrealizował rzeźbę plenerową w brązie ,,Ławeczka Edwarda Kieferlinga” w Jarosławiu. W dziedzinie rysunku satyrycznego zadebiutował w 1974 roku publikacją w rzeszowskim periodyku Prometej, jego rysunki drukowano także w Karuzeli, Szpilkach, Radarze, Profilach, Polityce, Wprost, Gazecie Jarosławskiej i innych. Prowadził stałe rubryki ,,Cebula przyprawia życie” i „Cebula z pogranicza” w regionalnej prasie podkarpackiej. Publikował teksty krytyczne do wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz felietony. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od 1998 roku do niedawna prowadził galerię ,,Pirania” w Jarosławiu, gdzie zorganizował ponad 120 wystaw. Jest członkiem grupy artystycznej ,,Czwórka bez sternika”, którą to założył. W 2001 roku ukazał się album ,,Henryk Cebula – 25 lat rysowania”.

Rysunki Cebuli dzięki finezyjnej, graficznej kresce rozpoznawalne są na pierwszy rzut oka. Za jej pomocą pokazuje uwikłanie człowieka w absurdalne sytuacje życia rodzinnego. społecznego i politycznego.

Zapraszamy