«

»

Zbigniew Kołaczek drugi na na festiwalu kłamców we włoskim Buggia

W dniach 1-2 sierpnia 2020 roku we włoskim Buggia po raz czterdziesty czwarty odbył się ogólnowłoski turniej kłamców (The 44th Italian Lies championship) zorganizowany przez ,,Włoską Akademię Kłamców”

(Italian Lie Academy) i Akademię w Buggia (Accademia della Bugia). Konkurs zorganizowano w sekcji literackiej i graficznej. Tematem były ,,Bajki i kłamstwa. Tradycyjne bajki w kłamliwym tonie” (Fables and Lies. Traditional fairy tales-tales-tales revised in a liar tone). Wydarzeniem towarzyszącym był międzynarodowy konkurs satyryczny zakończony wystawą plenerową. W wydarzeniu wzięli udział artyści

z 42 krajów świata.

Pierwsze miejsce otrzymał Liviu Stanila z Rumunii, drugie – Zbigniew Kołaczek z Polski, a trzecie Salar Eshratkah z Iranu. Polacy, którzy zgłosili swoje prace do konkursu to: Dariusz Dąbrowski, Henryk Cebula, Maciej Trzepałka i Zygmunt Zaradkiewicz.

Zbigniew Kołaczek otrzymał statuetkę srebrnego Bugiardino (2° classificato – Bugiardino d’argento).

Bugiardino to maskotka miasta Buggia będąca połączeniem zabytkowej dzwonnicy z postacią przypominającą poprzez swój długi nos Pinokia. Zbigniew Kołaczek otrzymał II miejsce za pracę ilustrującą w sposób alternatywny bajkę Ezopa ,,Żółw i zając”. W zgłoszonym zestawie znalazły się prace ,,Calineczka”, ,,Królowa Śniegu” i ,,Mała syrenka”. Warto odnotować, że praca ,,Żółw i zając” znalazła się na okładce sierpniowego ,,e-GAG”, czeskiego magazynu satyrycznego., jako symbol pogoni za niemożliwym.

Więcej szczegółów i nagrodzone prace:

https://www.labugia.it/2020/08/sezione-grafica-tutti-i-vincitori-e-i-partecipanti-del-2020/

https://www.labugia.it/

Lista uczestników:

https://labugia.it/wp-content/uploads/2020/08/ELENCO-CONCORRENTI-GRAFICA-INTERNAZIONALE.pdf