«

»

Zmarł Eugeniusz Ferster

Z trzymiesięcznym opóźnieniem dotarła do nas ta smutna wiadomość: 26 sierpnia b.r., po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 73 lat zmarł Eugeniusz Ferster, mieszkający w wielkopolskim Śremie, rysownik, karykaturzysta i aforysta.

Eugeniusz Antoni Ferster (1947 – 2020) był twórcą karykatur znanych osób oraz projektantem logotypów np. Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie, czy Gazety Śremskiej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że był on wybitnym znawcą jazzu, pasjonatem fotografii oraz autorem aforyzmów. Debiutował w 1969 roku w Jazz Forum karykaturą Włodzimierza Nahornego. Swoje rysunki i karykatury publikował też w „Szpilkach”, „Na Przełaj” i „Głosie Śremskim”. Jego prace zawędrowały do Francji, Niemiec, Kanady, USA i Japonii. Brał udział w wielu wystawach rysunku satyrycznego w kraju i za granicą. W 1973 roku został wyróżniony dyplomem polonii amerykańskiej AWARD OF MERT (Chicago). W 1987 roku został wyróżniony wpisem do WHOS WHO IN SATIRE AND HUMOUR (Bazylea). Był współautorem wydanego w 1992 roku „Wyboru aforyzmów” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Stworzył ilustracje do dwujęzycznej antologii „Myśli – Gedanken” Lecha Konopińskiego (2006).

Ferster wiele lat przyjaźnił się ze Stanisławem Mrowińskim (1928 – 1997), znanym nie tylko w poznaniu znakomitym karykaturzystą i ilustratorem.

Cześć jego pamięci.

Fot. Z rodzinnego albumu Państwa Fersterów.

Informacja na podstawie „20 lat w SPAK”(2007) oraz

https://www.tydzien.net.pl/2020/09/25/eugeniusz-antoni-ferster-wspomnienie-artysty/