Papcio Chmiel na placu Konesera

Od 5 października do 14 listopada na stołecznym placu Konesera będzie można podziwiać plenerową, wystawę poświęconą twórczości Henryka Chmielewskiego, czyli popularnego Papcia Chmiela. Wydarzenie organizowane jest w 55. rocznicę ukazania się pierwszej książkowej wersji komiksu z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka. Oprócz wystawy przewidziane są pokazy filmowe i warsztaty.

64 lata temu, w październiku 1957 r., w czasopiśmie „Świat Młodych” po raz pierwszy ukazał się komiks „Tytus, Romek i A’Tomek”. Jego autor, Henryk Chmielewski, po sukcesie pierwszych publikacji, zdecydował się na tworzenie kolejnych rysunkowych przygód trójki bohaterów. Po latach stały się one najdłuższą, polską serią komiksową, liczącą kilkadziesiąt ksiąg. Papcio Chmiel zmarł w styczniu 2021 r. Wciąż jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów komiksowych. Właśnie dlatego w Centrum Praskim Koneser zorganizowano  plenerową wystawę, przybliżającą zarówno twórczość, jak i życiorys artysty.

– Prezentujemy zwiedzającym pomysłowość i kreatywność Papcia Chmiela, uwidaczniającą się w przygodach bohaterów, ciekawych dialogach czy wynalazkach pojawiających się w komiksach. Skupiamy się zwłaszcza na pierwszych księgach komiksu Tytusa, Romka i A‘Tomka, bo dzięki nim widzowie przypomną sobie lub dowiedzą się, jaki był początek kultowej serii. Bardzo ważne są także dla nas księgi historyczne, pokazujące doskonałe zorientowanie Henryka Chmielewskiego w historii Polski oraz jak ciekawie interpretował i popularyzował dzieje naszego kraju w swoich komiksach – podkreśla Piotr Kułak, kurator wystawy, Muzeum Karykatury.

 Wystawie towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia, w tym m.in. poranki dla dzieci z pokazami filmów, a także warsztaty kreatywne pod tytułem „Rysuj z Tytusem” oraz „Rysuj z Mistrzem”.

 Kurator: Piotr Kułak

Organizatorami wystawy są Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego i Centrum Praskie Koneser, a partnerem Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

 Więcej informacji: www.bit.ly/3mDCPMv