100. jubileusz Henryka Derwicha (1921-1983)

W Lesznie świętowano jubileusz 100. rocznicy urodzin rysownika i karykaturzysty Henryka Derwicha! Uroczystość połączona była z rozstrzygnięciem ogólnopolskiego konkursu prasowego na rysunek satyryczny pt. Samo Życie.

Obchody 100-lecia urodzin artysty rozpoczęły się koncertem uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. R. Maciejewskiego w Lesznie. Następnie w Bibliotece Ratuszowej, odbyło się spotkanie z córką artysty – Małgorzatą Derwich-Pawelą, połączone z promocją książki „100 rysunków na 100. Derwicha” oraz otwarcie wystawy, na której prezentowane są prace Henryka Derwicha oraz uczestników ogólnopolskiego konkursu prasowego na rysunek satyryczny pt. Samo Życie. Zwieńczeniem wieczoru była projekcja filmu dokumentalnego o Henryku Derwichu pt. „Z życia”.

SPAK reprezentował Dariusz łabędzki i Dariusz Pietrzak a jednym z laureatów konkursu jest Jerzy Czapiewski,  również członek SPAK.

Henryk Derwich urodził się 23 października 1921 roku w Sulminie, zm. 13 października 1983 roku w Poznaniu. Przez wiele lat był związany z Lesznem. Tutaj chodził do ochronki, uczył się w szkole powszechnej i muzycznej oraz gimnazjum Komeńskiego. Mieszkał w Lesznie także po II wojnie światowej, po powrocie z Bawarii, przy ul. Królowej Jadwigi (kamienica nadal należy do rodziny).

Wystawę prac Henryka Derwicha oraz uczestników ogólnopolskiego konkursu prasowego na rysunek satyryczny pt. Samo Życie można oglądać w Stacji Biznes do 15 listopada oraz w Urzędzie Miasta Leszna do końca tygodnia (od poniedziałku 1 listopada w Galerii Dworcowej).

Fot. Dariusz Pietrzak

Fragment filmu
Fragment filmu
Od lewej: Dariusz Pietrzak, Małgorzata Derwich – Pawela, Dariusz Łabędzki i Jerzy Czapiewski