Odszedł Zygmunt Pytlik

Dziś w wieku 69 lat odszedł Zygmunt Pytlik (1952-2021), świetny rysownik, przez lata związany z „Tygodnikiem Podhalańskim”.

Wiele osób pamięta jego rysunki z tygodnika „Szpilki” i „Karuzela”. Od początku istnienia rysował do Tygodnika Podhalańskiego.

Zygmunt Pytlik kojarzył się głównie z makabreskami – zabawnymi rysunkami pełnymi czarnego humoru. Pochodził z Jasła. Studiował w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim polonistykę, trochę przez przypadek, bo tak naprawdę jego pasją od zawsze był rysunek. Miłość przygnała go w połowie lat 70. do Zakopanego. Mniej więcej wtedy wysłał do „Szpilek” (1976 r.) swój pierwszy rysunek. Po ambitnym debiucie nawiązał współpracę z innym satyrycznym pismem – z „Karuzelą”. Rysował dla tego dwutygodnika do końca jego istnienia, czyli początku lat 90. Jego makabreski szybko zaczęły być rozpoznawalne, a koledzy po fachu ochrzcili go „Pierwszą siekierą Rzeczypospolitej”.

Kilka lat temu wyliczał, że różne gazety wydrukowały ok. 1,5 tys. jego rysunków (m.in. literacka „Kamena”, młodzieżowy „Radar”, „Student”, gdański „Czas”, „Taternik”, „Rzeczpospolita”, „Super Expres”). Jego trochę „poważniejsze” rysunki zamieszczane były też w publikacjach Amnesty International.

Cześć Jego Pamięci

Źródło: https://24tp.pl/n/88520