«

»

,,Manufaktura Satyry” pozostaje w Zamościu

Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”, która w czerwcu była eksponowana w Biurze Wystaw Artystycznych ,,Galeria Zamojska” w Zamościu została przeniesiona do Centrum ,,Synagoga” i pozostanie tam do końca sierpnia. Zaprezentowano na niej wybór najciekawszych prac będących plonem dwóch edycji ogólnopolskiego konkursu satyrycznego zorganizowanego przez Urząd Miasta Żyrardowa, którego tematem była ,,Fabryka” (2010) oraz ,,Miasto idealne i jego mieszkańcy” (2011).

Centrum „Synagoga” jest nowoczesnym ośrodkiem kultury działającym w gmachu renesansowej synagogi w Zamościu, odrestaurowanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Odbywają się tu  wystawy, wykłady, koncerty, a także seminaria i konferencje naukowe. Renesansowa synagoga na Starym Mieście w Zamościu jest jednym z najwspanialszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce znajdującym się na tzw. Szlaku Chasydzkim. Jednocześnie jest unikalnym przykładem na przenikanie się różnych kultur w sztuce. Jest bodaj jedyną synagogą, której dach wieńczą ozdobne attyki tak charakterystyczne dla polskiego renesansu.

,,Manufaktura Satyry” jest eksponowana w Centrum ,,Synagoga” w okresie największego natężenia ruchu turystycznego w Zamościu.

Obszerna fotorelacja z wystawy jest dostępna na stronie Urzędu Miasta Żyrardowa www.zyrardow.pl  oraz w zakładce Manufaktury Satyry http://www.zyrardow.pl/index.php?strona=3607&ukryj=no