Karykatury polityczne Oleksija Kustowskiego w Olsztynie

6 maja 2022 r. w Galerii „Okno na Świat” zostały zaprezentowane karykatury polityczne ukraińskiego artysty Oleksija Kustowskiego. Jest to pierwsza wystawa w regionie, a może i w kraju, ukazująca agresję Rosji na Ukrainę. Oblicze najeźdźcy to rosyjski żołnierz stojący na cokole z pralki obładowany łupami wojennymi, trzej zbrodniarze na rowerze Putin, Stalin i Hitler; mur wokół Kremla z cegieł w kształcie trumien czy ludzie omamieni propagandą spod znaku Z. Oleksij niejednokrotnie wykorzystuje symbolikę np.: przedstawiając legendarnego kozaka Mamaja w  mundurze ukraińskiego żołnierza trzymającego zamiast lutni rosyjski czołg – można by powiedzieć – zatańczysz jak ci zagram. Inny rysunek, ukazujący upadek mitu niezwyciężonej armii, przedstawia babcię, która pruje rosyjski czołg, a włóczkę nawija w kłębek.  Każda praca jest jak kadr wyjęty z rzeczywistego filmu.  Widzimy pluszaki ratujące życie dziecku czy w innym ujęciu pocisk, który „zagościł” na obiedzie rodzinnym a jeden z domowników pokazuje mu na powitanie serdeczny palec.

– Karykatury są wyraziste i mocne w przekazie. Budują jasny przekaz, zwycięzca może być tylko jeden – Ukraina. Mamy do dyspozycji ponad 60 prac. Ponieważ mogliśmy udostępnić tylko część, za dwa tygodnie zapraszamy na kolejną odsłonę karykatur Oleksija Kustowskiego – powiedział  Zbigniew Piszczako komisarz wystawy.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” w Olsztynie. Wystawę można oglądać 24 h/dobę, ponieważ jest umieszczona w witrynie okiennej stowarzyszenia.

Tekst Zbigniew Piszczako / Foto Wojciech Ciesielski

OLEKSIJ KUSTOWSKIJ (Kusto)

Urodził się w 1971 w Kijowie.

Ukończył Państwowy Uniwersytet Rolniczy w Kijowie ze specjalnością agronom.

Debiutował w 1998 roku w gazecie „Вечерние Вести” (Weczernie Wiesti).

Od 2014 związany z gazetą parlamentarną «Голос України» (Głos Ukrainy). Publikuje w kraju i za granicą (Turcja, Szwecja, Bułgaria, Słowacja, Dania).

Od 2014 roku, od aneksji Krymu do 2022 roku współpracował z Radiem Wolna Europa  jako karykaturzysta polityczny.

Otrzymał ponad 100 nagród w międzynarodowych konkursach karykatury.

Członek Krajowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy.

Wystawy indywidualne: Pisek, 2010 (Czechy), Preszów, 2016 (Słowacja), Połtawa, 2017 (Ukraina), Adana, 2017 (Turcja), Kremnica, 2018 (Słowacja).

Członek jury międzynarodowych konkursów rysunkowych w Polsce, Chorwacji, Rumunii, Macedonii Północnej, Chinach, Niemczech, Egipcie i Turcji.

Był także na Warmii.  Brał udział w VI Międzynarodowym Plenerze Jedwabno 2009, a w 2010 w VII Międzynarodowym Plenerze „Grunwald w Karykaturze”.

Od aneksji Krymu w 2014 r współpracuje z Radiem Swoboda  jako karykaturzysta polityczny.

Mieszka w miejscowości Wyszniewo pod Kijowem.