«

»

III ,,Manufaktura Satyry” w parkowych plenerach

W sobotnie popołudnie 15 września w Żyrardowie odbyło się podsumowanie trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”, którego tematem było ,,Miasto ogród”. Ceremonię wręczenia nagród, którą poprowadził pomysłodawca            i kurator artystyczny przedsięwzięcia Zbigniew Kołaczek poprzedził koncert kwartetu smyczkowego ,,Fuerte”. Nagrody wręczali: Grzegorz Obłękowski - Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa, Zygmunt Zaradkiewicz – Dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie,            Witold Mysyrowicz – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz            Jarosław Szafaryn – Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Miasta Żyrardowa.

Wystawa pokonkursowa miała charakter plenerowy i została zaprezentowana w urokliwym XIX- wiecznym parku miejskim. Ekspozycję wzbogaciły dzieła artystów zaproszonych przez organizatorów.  W sumie, w tegorocznej ,,Manufakturze Satyry” wzięło udział 70 artystów     z Polski, Włoch i Ukrainy. Oprócz laureatów przybyło wielu twórców z całego kraju. Gośćmi honorowymi, którzy specjalnie z zagranicy przyjechali na wystawę była włoska graficzka Joanna Brześcińska – Riccio, oraz ukraiński malarz Serhiej Mihnovskyi .

Tegoroczna ,,Manufaktura Satyry” stała się okazją nie tylko do prezentacji różnorodnych postaw artystycznych, ale również do wymiany doświadczeń zawodowych i integracji środowisk twórczych. Plenerowy charakter ekspozycji wzbudził ogromne zainteresowanie nie tylko gości specjalnie przybyłych na wernisaż, ale również żyrardowian, którzy tak chętnie odwiedzają park.  Wystawa prezentowała się wspaniale na tle parkowych plenerów, wpisując się jednocześnie w coraz bardziej popularny trend polegający na wychodzeniu ze sztuką              w przestrzeń publiczną i tym samym dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców. Wystawę będzie można oglądać do końca września. Później zostanie ona przeniesiona do kolejnych miejsc w Polsce. Ekspozycji towarzyszy starannie wydany katalog, który jest swoistym przeglądem współczesnego rysunku satyrycznego. Umożliwia poznanie industrialnej historii niezwykłego miasta w którym możliwa była (połowa XIX wieku !) koegzystencja dynamicznie rozwijającego się przemysłu lniarskiego z dbałością o środowisko.

 

Artyści, którzy przybyli na podsumowanie III edycji ,,Manufaktury Satyry” mieli okazję poznać najciekawsze zabytki miasta. Zwiedzili żyrardowską starówkę. Podziwiali między innymi unikalną panoramę miasta z 1899 roku znajdującą się w Muzeum Mazowsza Zachodniego, monumentalny kościół farny i Resursę. W Galerii ,,Kręgielnia” zapoznali się     z historią miasta na wystawie ,,Żyrardów. Miasto wizjonerów i tkaczy”.

 

Wybór prac z wystawy ,,Miasto ogród” można również oglądać na deptaku miejskim przy ulicy Okrzei.

 

Obszerną fotorelację z wernisażu można zobaczyć na stronie Urzędu Miasta Żyrardowa :

http://www.zyrardow.pl/index.php?strona=3011&ukryj=no

Manufaktura Satyry 2012 została dofinansowana

przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl