SATYRYKON. SZKIC MA MOC – w Muzeum Karykatury

To już kolejny rok, gdy Muzeum Karykatury gości u siebie międzynarodową wystawę poświęconą rysunkowi satyrycznemu. Tym razem połączymy w jedną wystawę dwa konkursy organizowane w ramach legnickiego festiwalu SATYRYKON. Obok konkursu głównego zostaną pokazane także prace z konkursu szkicowników SZKIC MA MOC.

Wystawa SATYRYKON. SZKIC MA MOC to przegląd rysunku satyrycznego z całego świata, prezentująca nowe trendy i tendencje. To, co świeże i gorące szczególnie widać w szkicownikach.

Gości warszawskiej wystawy będziemy zachęcać do rysowania – do tworzenia własnych szkicowników. W głównej sali umieścimy stół, przybory do rysowania i specjalnie przygotowane wystawowe notesy. Wystawie będą towarzyszyć warsztaty rysunkowe dla uczniów i licealistów oraz autorski warsztat „Rysunki w zeszycie” prowadzone przez Krzysztofa Gawronkiewicza.

SATYRYKON

SATYRYKON to największa w Polsce impreza poświęcona rysunkowi satyrycznemu, organizowana nieprzerwanie od 45 lat, która jednocześnie trzyma rękę na pulsie nowych trendów. Jest konkursem otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików i plakacistów. 

W tym roku prace oceniano w dwóch kategoriach: EGO (tegoroczny temat) oraz tradycyjnie ŻART i SATYRA. Na konkurs wpłynęło 2523 prac 768 autorów z 67 krajów świata. Najważniejsze trofeum Grand Prix Satyrykonu 2023 otrzymała praca „Czołg” autorstwa Grzegorza Myćki, artysty grafika pochodzącego z Poznania.

Zwycięska praca to w dużej mierze oczywiście pokłosie krwawego i niemalże niewiarygodnego we współczesnych realiach ataku na Ukrainę. Czołg slapstickowo przewracający się na skórce od banana w uhonorowanej Grand Prix pracy Grzegorza Myćki na pierwszy rzut oka bawi, jednak po chwili refleksji dobitnie uświadamia, że tak naprawdę cały świat już jakiś czas temu wpadł w poważny poślizg i leży gąsienicami do góry – ocenia przewodniczący Michał Batory.

Jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 100 prac, wśród nich prace twórców uznanych w Polsce i na całym świecie, m.in. Agim Sulaj (Włochy), Paweł Kuczyński (Polska), ARES (Kuba), Szymon Szymankiewicz (Polska) czy Sergey Sichenko (Izrael).

EGO

Co roku SATYRYKON proponuje nowy temat, inspirację dla uczestników. W 2023 prof. Eugeniusz Skrowider, przewodniczący Rady Artystycznej konkursu, zaproponował hasło EGO. Pierwszą nagrodę w tej kategorii otrzymał Stanisław Gajewski (Polska).

Ego jest świadomą częścią ludzkiej osobowości, oznacza naszą tożsamość. Pochodzi z języka łacińskiego i znaczy „ja”. Wiemy doskonale, że owo „ja” osiąga często niepokojące przerosty. Wówczas do głosu dochodzą jego negatywne oblicza w formach egoizmów, egocentryzmów czy egotyzmów. Cechy te przyczyniają się do powstawania zła. Może ono być niepozorne, małe, gdzieś obok nas, w naszym środowisku. Ale jest też zło na wielką skalę – globalne. Każde zło należy zwalczać na miarę własnych możliwości. Dla grafika czy satyryka humor i dowcip mogą być i są instrumentem takiej walki. Jako skromna osoba nie mam na przykład wpływu na działania szalonEGO Putina, ale jako grafik mogę go ośmieszać i kompromitować, docierając do widza w inteligentny, przemyślany (czytaj także: dowcipny) sposób – tłumaczy Eugeniusz Skrowider.

SZKIC MA MOC

SZKIC MA MOC to konkurs na szkicowniki, który od trzech lat towarzyszy konkursowi głównemu i jest skierowany do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych. W tym roku zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania. W szranki stanęła rekordowa liczba 436 uczestników – prawie dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji.

Na wystawie zostanie pokazane 128 szkicowników. Będą to szkicowniki czołowych nazwisk młodej polskiej ilustracji, projektowania czy plakatu, jak również młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem artystycznym.

Są szkicowniki, których artystyczna wartość nie ustępuje gotowym realizacjom. Wyróżniają się siłą ekspresji, prawdą emocji, szczerością i odwagą. Takich szkicowników właśnie szukamy, takie chcemy pokazać na wystawie towarzyszącej Międzynarodowej Wystawie Satyrykon w Legnicy, takie zamierzamy opublikować w towarzyszącym wystawie katalogu, a ich autorów chcemy poddać ocenie jury, nagradzać i promować – podkreślił Tomasz Broda, który jest pomysłodawcą konkursu oraz Przewodniczącym Jury i dodaje – Pytacie co robić ze szkicownikami? Jak to co? – Naprawiać nimi świat!

WARSZTATY

Wystawie towarzyszą warsztaty.

Dla grup uczniów i licealistów przygotowaliśmy warsztaty rysunkowe prowadzone przez Paulę Kuch-Krawiec.

Zapraszamy także na warsztaty komiksowe Rysunki w zeszycie z Krzysztofem Gawronkiewiczem. Podczas cyklu spotkań zaprezentowane zostaną doświadczenia, pomysły, spostrzeżenia dotyczące rejestracji zaobserwowanej rzeczywistości za pomocą ilustracji w zeszycie. Rzeczywistości, która niejednokrotnie stanowi tylko pretekst dla notatek wykonanych prostym szkicem lub skomplikowaną kompozycją bogatą w detale. Zeszyt przybiera tu formę rysunkowego pamiętnika, z którym wędrujemy przez las, spacerujemy ulicami miast, podróżujemy pociągiem. Zastępuje fotograficzny aparat. Łapie chwile i skupia je w kadrach, tworząc sekwencje przypominające impresyjną komiksową opowieść. W Lengrenówce spróbujemy uchwycić atmosferę tego wyjątkowego miejsca i klimat czterech wspólnych spotkań za pośrednictwem rysunków w zeszytach.

Warsztaty „Rysunki w zeszycie” dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawa czynna w dniach 10.11– 31.12.2023