II Ogólnopolski Plener Rysunku Satyrycznego w Mrągowie – relacja

W Mrągowie odbył się II Ogólnopolski Plener Rysunku Satyrycznego. Dziesięcioro artystów od środy poznawało miasto i okolice oraz tworzyło rysunki, których tematem było Piknik Country. Wernisaż powstałych prac odbędzie się pod koniec lipca podczas premiery kolejnej edycji legendarnego festiwalu.

– Mrągowo to świetne miejsce na plener karykaturzystów. Kto nie był, niech żałuje… Druga edycja za nami, ale plany i oczekiwania wobec kolejnych plenerów olbrzymie, a zarazem… realne! – skomentował tuż po zakończeniu pleneru Dariusz Łabędzki.

Organizatorem wydarzenia był Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a pomysłodawcami idei są: Zbigniew Piszczako i Mateusz Kossakowski. Podczas drugiego pleneru rysunku satyrycznego swoje prace przygotowywali: Sergiusz Kaszkowski, Tomasz Niewiadomski, Henryk Cebula, Marek Gliwa, Dariusz Łabędzki, Paulina Kopestyńska, Zbigniew Piszczako, Dariusz Dąbrowski i Artur Ligenza.

Po raz kolejny dużym zainteresowaniem cieszyło się rysowanie karykatur na żywo. Artyści za darmo portretowali mieszkańców Mrągowa, turystów, a także żeglarzy, którzy uczestniczyli w regatach Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur. Można było nawet zdobyć kilka rysunków – każdy w innym stylu.

– Rysujący karykaturzyści są jak chirurdzy plastyczni – wydłużają ludziom nosy, powiększają biusty, zmieniają urodę i gwarantują dobrą zabawę. – dodaje Dariusz Łabędzki. 

Karykaturzyści nie tylko pracowali nad rysunkami dot. Pikniku Country, ale również zwiedzali Mrągowo i okolice. W tym roku udało się spędzić kilka godzin w Miasteczku Westernowym Mrongoville, poznać historię miejscowości w Muzeum w Mrągowie, a także odbyć spacer po mieście z przewodnikiem i wiceburmistrzem Robertem Wróblem. Karykaturzyści odwiedzili także burmistrza Mrągowa Jakuba Doraczyńskiego, w którego gabinecie na żywo wykonywali jego karykatury. Byli także na zamku w Kętrzynie oraz w kwaterze wojennej Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu. więcej na stronie:

https://sdpolsztynpl.wordpress.com/2024/06/18/w-rytmie-country-wszystkie-rysunkowe-drogi-prowadza-do-mragowa/