«

»

Gala z okazji 25 – lecia SPAK – relacja

Okolicznościowy plakat

21 grudnia 2012, w teatrze Rampa w Warszawie odbyła się uroczysta gala z okazji 25 – lecia Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, założonego w 1987 roku przez Eryka Lipińskiego (1908 – 1991).

Podczas uroczystości dokonano otwarcia jednej z największych wystaw polskiej karykatury i rysunku satyrycznego pt. „Koniec żartów” (ostatnio tak dużą ekspozycję można było oglądać w 1977 roku). Na wystawie zaprezentowano ponad 900 rysunków 168 autorów.

Podczas gali wręczono Srebrne Medale Gloria Artis dwóm rysownikom: Zbigniewowi Ziomeckiemu i Julianowi Bohdanowiczowi.

Córka Eryka Lipińskiego, Zuzanna, otrzymała statuetkę Dużego Eryka za wystawę „Eryk i Zuzanna”, która  miała miejsce w Muzeum Karykatury, w 2011 roku.

Na scenie wystąpili artyści Zaprzyjaźnieni ze SPAK: Maciej Pietrzyk (rysownik i aktor), Marek Majewski, Jacek Fedorowicz i Andrzej Terlecki (rysownik i muzyk, członek SPAK). Klamrą zamykającą występy był refleksyjno – humorystyczny spektakl grany przez aktorów teatru Rampa o tematyce wigilijnej (spektakl ten jest grany w teatrze Rampa z powodzeniem w okresie przedświątecznym już od 10 lat).

Wystawie towarzyszy pięknie zaprojektowany (przez Witolda Mysyrowicza, obecnego prezesa SPAK) i wydany obszerny, prawie 300 – stronnicowy katalog, z okazji 25 – lecia SPAK. Witold Mysyrowicz jest również autorem projektów plansz z rysunkami, zaproszeń i plakatów.

Wystawa jubileuszowa będzie w roku 2013 wędrowała po Polsce i będzie prezentowana w różnych miastach.

Fot. D. Pietrzak

 

Artyści sceny zaprzyjaźnieni ze SPAK

Aktorzyi teatru Rampa

Przy klawiszach Andrzej Terlecki

Dynamiczny Maciej Pietrzyk

Śpiewa Narek Majewski

Na scenie Jacek Fedorowicz

Wręczenie Eryka Zuzannie Lipińskiej, statuetkę dzierży Jacek Frankowski, z tyłu M.W. Chmurzyński

Laereaci Gloria Artis (od prawej) Z. Ziomecki i J. Bohdanowicz

Fragment wystawy

Fragment wystawy

Prezes SPAK Witold Mysyrowicz udziela wywiadu dla telewizji

Fragment ekspozycji o historii SPAK