«

»

Mrowiński uwieczniony w brązie

Przemawia (od lewej) dziennikarz i przyjaciel Mrowińskiego, Adam Kochanowski, w środku Irena Rychły - Mrowińska i obok Witold Zakrzewski

Tablica upamiętniająca Stanisława Mrowińskiego

Dzisiaj,15 marca 2013 roku, o godzinie 14.00, w Poznaniu na ulicy Wodnej, pod numerem 17/19, na ścianie kamienicy odsłonięto tablicę upamiętniającą Stanisława Mrowińskiego (1928 – 1997), wybitnego poznańskiego karykaturzysty  i rysownika (członka SPAK).

Tablica znalazła swoje miejsce na ścianie zewnętrznej kamienicy, w której Mrowiński miał pracownię. Obecnie znajduje się tam niewielkie a bogate w zbiory prywatne muzeum artysty. Spuścizną po tym ciekawym twórcy opiekuje się Irena Rychły – Mrowińska, wdowa po Stanisławie Mrowińskim, która z wielką pieczołowitością kataloguje jego dorobek i organizuje wystawy w wielu miastach Polski, prezentując karykatury, szkice, pejzaże, ilustracje i autoportrety.

Autorem projektu tablicy jest poznański artysta Witold Zakrzewski.

Stanisław Mrowiński (ur. 17 marca 1928 w Starołęce, zm. 30 września 1997 roku w Poznaniu) – polski grafik, rysownik, karykaturzysta, ilustrator, malarz, scenograf, kolekcjoner, rzeźbiarz, projektant ekslibrisów, znaczków, fresków, szyldów, dyplomów, logo oraz przez wiele lat wystroju stoisk na Międzynarodowych Targach Poznańskich, eksperymentował w zakresie rzeźby. Zbierał dzieła sztuki, książki, płyty gramofonowe, znaczki pocztowe, okazy i trofea przyrodnicze. Autor trzech tek ekslibrisowych.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć z uroczystości odsłonięcia tablicy Stanisława Mrowińskiego.