«

»

Rok Mrowińskiego

17 marca 2013 roku (niedziela), w Muzeum w Śremie (ul. Mickiewicza 89) odbył się wernisaż wystawy „Autoportretów” Stanisława Mrowińskiego (1928 – 1997). Można na niej obejrzeć kilkadziesiąt autoportretów artysty z różnych lat twórczości, z których wiele ma charakter autokarykatury.

Rok 2013, w którym przypada 85. rocznica urodzin znakomitego rysownika, został przez ESŚT EKOART (Ekologiczne Stowarzyszenie Środowisk Twórczych, Poznań) ogłoszony rokiem Mrowińskiego, w ramach którego dobywają się wystawy prezentujące różne dziedziny twórczości plastycznej, którymi parał się artysta.

15 marca dokonano (o czym pisaliśmy) odsłonięcia tablicy pamiątkowej na kamienicy, w której znajduje się dawna pracownia Mrowińskiego.

W dniach 5 – 12 lipca, poznańska Galeria Miejska Arsenał (mieszcząca się na Starym Rynku) zaprezentuje „Prace z różnych lat” Mrowińskiego.

Od 20 września do 10 października Galeria Polan Sto, w Poznaniu (Osiedle Polan) pokaże „Znane i nieznane rysunki przyrodnicze” Stanisława Mrowińskiego.

Natomiast do połowy lutego b.r., w Muzeum w Stargardzie Szczecińskim, można było oglądać wystawę „Z oddali Miasta Pomorza Zachodniego w 1954 roku w rysunkach Stanisława Mrowińskiego”. Z tej okazji wydano obszerny katalog prezentujący prace z tej wystawy, szkice i notatki artysty.

Nad prezentacją twórczości tego interesującego artysty, wybitnego karykaturzysty, ilustratora, rysownika i malarza czuwa niestrudzenie Irena Rychły – Mrowińska, która organizuje wystawy, kataloguje systematycznie prace i sprawuje opiekę nad ogromną spuścizną artystyczną Stanisława Mrowińskiego. (dp)

Fot. D. Pietrzak

Irena Rychły - Mrowińska otwiera wystawę w Śremie

Irena Rychły - Mrowińska i Eugeniusz Ferster, rysownik ze Śremu, który wiele lat przyjaźnił się z Mrowińskim

Fragment wystawy w Śremie