Stanny w Żyrardowie

Janusz Stanny - Autoportret

7 grudnia (sobota) 2013, godz. 17.00, w Żyrardowie, w Galerii „Resursa” (ul. 1 Maja 45) odbędzie się wernisaż wystawy JANUSZ STANNY „PRACE DOMOWE IV” – wystawa ilustracji.

 

Kolejna wystawa w żyrardowskiej Galerii ,,Resursa” prezentuje prace jednego z najwybitniejszych twórców polskiej ilustracji książkowej i prasowej prof. Janusza Stannego.

Jak sam powiedział w jednym z wywiadów, zilustrował wszystko, od Biblii  i „Don Kichota”, po „Pana Tadeusza”. Może z wyjątkiem Joyce’a, bo po prostu sam nie chciał. W swoich pracach łączy malarskie spojrzenie z poczuciem humoru i ostrą kreską. Stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Z równą swobodą i wirtuozerią ilustruje bajki i baśnie, jak i literaturę przeznaczoną dla dorosłych. W warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki prowadził Pracownię Ilustracji i Projektowania Graficznego, którą ukończyło 250 wychowanków.

 

Ekspozycja będzie podzielona na dwie części. W pierwszej sali znajdą się prace dla dorosłych. Będzie można zobaczyć w całości  ,,Dekalog”, oraz wybrane prace

do ,,Ubu Króla” Alfreda Jarry, ,,Mrówek” Antoniego Głowackiego i ,,Felietonów” Stefana Wiecheckiego ,,Wiecha”. W drugiej sali znajdą się ilustracje dla dzieci. Są to ,,Bajki” Jean’a de la Fontain’a, ,,Podróż do Żmirłacza” Lewis’a, Carrol’a i ,,Lis Przechera”

Johana Wolfganga Goethego. Wystawę „Prace domowe IV” z przyjemnością obejrzy każdy, bez względu na wiek.  Dla wielu będzie to podróż w czasy dzieciństwa.  Warto na wystawę wybrać się całą rodziną.

,,Prace domowe” to cykl  jubileuszowych ekspozycji zapoczątkowanych wystawą

w Muzeum Karykatury w Warszawie w roku 2007, która zbiegła się z rocznicą 75-lecia urodzin Artysty i 50-leciem pracy twórczej. Kolejne wystawy zostały zaprezentowane

w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, w Płockiej Galerii Sztuki i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (2012).