GALA SPAK w maju

Proj. W. Mysyrowicz

Wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury, jaka prezentowana będzie w Galerii Sztuki Rampa, w Warszawie przy ul Kołowej 20, nosi tytuł „TRZY W JEDNEJ” i składa się z trzech części, trzech oddzielnych mniejszych wystaw. Wystawa czynna będzie od początku maja 2016 r., będzie również dostępna w czasie Nocy Muzeów 14 maja br. Jednak główna uroczystość jej oficjalnego otwarcia odbędzie się 27 maja 2016 r. o godz. 19.00.

Proj. W. Mysyrowicz

Pierwsza z wystaw to indywidualny pokaz wyboru prac wybitnego grafika i karykaturzysty polskiego KRZYSZTOFA GRZONDZIELA. Jest to artysta gruntownie wykształcony plastycznie o silnej i oryginalnej osobowości artystycznej. Należy do najczęściej ostatnio nagradzanych karykaturzystów polskich. Ma na swym koncie zwycięstwa w najbardziej liczących się konkursach na świecie.

Krzysztof Grzondziel urodził się w 1959 roku w Mysłowicach. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, które ukończył ze specjalizacją metaloplastyka. W latach 1977-1981 opieka artystyczna Jerzego Dudy-Gracza. W roku 1984 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Studiował w pracowni grafiki prof. Tomasza Jury, w pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza i pracowni rzeźby prof. Bronisława Chromego.

W prasie jako satyryk zadebiutował w czasopiśmie „Karuzela” w 1977 r. Na wystawie pokazanych zostanie 61 prac artysty na 17 planszach.

Druga wystawa, to:

MANUFAKTURA SATYRY, ogólnopolski konkurs satyryczny w Żyrardowie. Wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych w latach 2010-215 (z 6 edycji konkursu). Ogółem 104 prace, pokazane na 18 planszach (ramach). Organizatorem konkursu jest Urząd Miejski w Żyrardowie. Konkurs uhonorowany został w 2015 roku doroczną, honorową nagrodą Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, ERYK`2014.

Przez sześć kolejnych Miasto Żyrardów organizowało Ogólnopolski Konkurs Satyryczny ,,Manufaktura Satyry”, który w swych założeniach poprzez sztukę popularyzował zarówno przeszłość jak i współczesność miasta Żyrardowa. Stąd tematy kolejnych edycji konkursu: ,,Fabryka” (2010 – I edycja), ,,Miasto (idealne)” (2011 – II edycja), ,,Miasto ogród” (2012 – III edycja), ,,Wielokulturowość” (2013 – IV edycja), ,,Technika i wynalazki” (2014 – V edycja), ,,Kolej” (2015 – VI edycja).

Proj. W. Mysyrowicz

Impreza stała się wizytówką miasta na zewnątrz. Kolejne edycje ,,Manufaktury Satyry” nie kończyły się wraz z wystawą podsumowującą konkurs, lecz były prezentowane w kolejnych miastach, spotykając się z życzliwym przyjęciem publiczności. Dotychczas wystawy zaprezentowano w Grodzisku Mazowieckim (2011, 2015), Błoniu (2011), Pabianicach (2012), czterokrotnie w Zamościu (2012, 2014, 2015), Warszawie (2013), Podkowie Leśnej (2013), Olsztynie (2013) i włoskiej Pizie (2012). Corocznie wydawane są katalogi, które stanowią znakomity materiał promocyjny zarówno samego Żyrardowa, jak i artystów prezentujących się w ramach ,,Manufaktury Satyry”. Wydawnictwo trafiło do Czech, Niemiec, Rosji, Estonii, Serbii, Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Islandii, Argentyny, Australii, Izraela, Chin, Korei, Japonii i na Ukrainę.

Trzecią wystawę stanowi:

Proj. W. Mysyrowicz

POCZET MONARCHÓW POLSKI wg Witolda Mysyrowicza. 44 konterfekty polskich monarchów wykonane z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski i polskiej państwowości. Pokazane na 22 planszach. Cykl wizerunków monarchów jest indywidualną próbą autora, pokazania jak wyobraża on sobie polskich władców, którzy wielokrotnie już portretowani już byli przez wybitnych artystów. Wystawa, której towarzyszy katalog, ma na celu próbę większego zainteresowania historią Polski, z okazji znaczącej rocznicy. W katalogu wizerunki monarchów uzupełnione są przez zgrabne biogramy władców, autorstwa historyka, pracownika Zamku Królewskiego w Warszawie, Pawła Gutta.

Pozostałym  wystawom również towarzyszą odrębne katalogi i plakaty.

Proj. W. Mysyrowicz

W czasie Gali SPAK w dniu 27 maja, oprócz otwarcia oficjalnego w/w wystaw odbędzie się również uroczyste wręczenie dorocznych nagród honorowych Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – ERYKÓW. Otrzymają je: Krzysztof Grzondziel i Manufaktura Satyry (duże Eryki) oraz Zbigniew Kołaczek (pomysłodawca i współorganizator Manufaktury Satyry, mały Eryk). Autorem statuetek Eryków jest rzeźbiarz i karykaturzysta, Jacek Podlasiński.

Proj. W. Mysyrowicz

Kolejnym punktem programu Gali SPAK będzie aukcja rysunków satyrycznych na rzecz leczenia małego Wojtka, z chorobą Tibial Hemimeila.