«

»

„Karpik” 2016 – relacja

W dniach 18 – 19.11.2015 w Ośrodku Kultury, w Niemodlinie odbył się kolejny „Karpik”. Najważniejszą częścią dwudniowej imprezy była gala wręczenia nagród laureatom XIV Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik. Miała ona w tym roku mocno pływacki charakter. Jurorzy zostali wzięci za kadrę pływaków, która przyszła trenować na basenie w Lipnie. Jednak wszystko się wyjaśniło, dzięki wyświetlonemu filmikowi z obrad jury. Wśród asysty jurorów nagrody odbierali rysownicy z Polski, Czech i Niemiec, w tym Grand Prix otrzymał Bartłomiej Belniak za pracę przedstawiającą wędkarza, kucharza i rybę na podium. Sobotnia uroczystość była również okazją do uhonorowania nagrodą Ośrodka Kultury w Niemodlinie, statuetką Karpika, Małgorzatę Biedroń za pomoc i zaangażowanie w organizacji konkursu od samego początku jego istnienia. Galę zakończył występ Kabaretu Jurki.
W dalszej części imprezy odsłonięto kolejne tabliczki na Ścianie Satyryków. Do 36 rysowników na Ścianie Satyryków dołączyli ich czescy koledzy: Lubomir Lichy, Jiri Novak oraz Bretislav Kovarik. Zebrana licznie w ośrodku kultury publiczność oglądała wybrane prace na wernisażu konkursu rysunkowego „Karpik” 2016, a także degustowała niemodlińskiego karpia podanego na kilka sposobów.

W sobotę rano odbyło się VI Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego w scenerii Zamku w Niemodlinie i pogody iście angielskiej. Nie przeszkodziło to odwiedzającym obejrzeć pokaz Jana Kuronia i spróbować jego zupy rybnej i karpia w stylu orient, skosztować potraw Polsko-Czeskiego Konkursu na Potrawę z Ryb, kupić karpia żywego, przyjrzeć się warsztatom ceramicznym, snycerskim, obejrzeć wystawę prac „Karpika”, zwiedzać zamek, a także gospodarstwo rybne. (Źródło: http://www.okniemodlin.org/929/swieto-karpia-2016-za-nami.html )

Fot. Marek Krzyżanowski, Artur Pieczarka (zdj. z Małego Karpika, Ściana Satyryków)

Laureaci konkursu

Zdobywca Grand Prix - Bartłomiej Belniak

Na scenie Kabaret Jurki

Fragment wystawy

Przy Ścianie Satyryków - od lewej: Lubomir Lichy i Jiri Novak

Przy Ścianie Satyryków - od lewej: Lubomir Lichy i Bretislav Kovarik

Laureaci i sponsorzy