«

»

ANIOŁ I TRZEJ KRÓLOWIE, czyli Jovanka Tomaszewska, Artur Gołębiowski, Zbigniew Kołaczek, Wojciech Kołyszko

Gdyńskie Centrum Filmowe (ul. Jana z Kolna 25, Gdynia) zaprasza na świąteczną wystawę ilustracji czwórki artystów grafików, ilustratorów książek dla dzieci. Wernisaż odbędzie się w środę, 12 grudnia 2018 roku, o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

http://gdynskiecentrumfilmowe.pl/galeria/520,,,_aniol_i_trzej_krolowie._wystawa_.html

Święta Bożego Narodzenia to okres szczególny, o wyjątkowym nastroju, klimacie. Dla dzieci to pora oczekiwania na świąteczne prezenty i upominki, radosnych zabaw; dla dorosłych – okres wspomnień o beztroskich latach dzieciństwa, miłych spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi. To również czas odwiedzania muzeów, galerii. Jedną z wystaw, którą warto zobaczyć jest „Anioł i Trzej Królowie” w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Jovanka Tomaszewska, Artur Gołębiowski, Zbigniew Kołaczek i Wojciech Kołyszko szukają inspiracji w wymiarach codzienności, literackich tekstach, obrazach natury. Ich rysunki i ilustracje urzekają niczym nie skrępowaną swobodą obrazowania, radością tworzenia, humorem.

Swoje urzekające wizje światów realnych i wymyślonych, magicznych terytoriów budują wyrafinowanymi skojarzeniami ułatwiającymi dotarcie do istoty i sensu bytu, moralnych i kulturowych wartości. A robią to po mistrzowsku, z ogromną wyobraźnią, wrażliwością.

Oprac. Jerzy Brukwicki

Rys. Jovanka Tomaszewska

Jovanka Tomaszewska (Gdańsk) – dr socjologii i autorka książek dla dzieci. Zajmuje się opowieściami – zarówno tworząc je, jak i badając oraz myśleniem wizualnym, które łączy słowo i obraz. Czasem porzuca słowa i tworzy same obrazy. Niektóre z nich są opowieściami, a niektóre nie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. Artur Gołębiowski

Artur Gołębiowski  (Warszawa) – ilustrator, grafik, malarz, pisze wiersze. Współpracował z kilkoma redakcjami pism dla dzieci i młodzieży oraz prasy codziennej i czasopism. Zilustrował około 150 książek (m.in. dzieła Mickiewicza, Sienkiewicza). Zajmuje się grafiką reklamową.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. Zbigniew Kołaczek

Zbigniew Kołaczek  (Żyrardów) – ilustrator, rysownik, satyryk, malarz, pedagog. Laureat kilkudziesięciu międzynarodowych konkursów rysunku satyrycznego. Wymyślił żyrardowską „Manufakturę Satyry”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. Wojciech Kołyszko

Wojciech Kołyszko (Gdańsk) – grafik, rysownik, ilustrator, malarz. Autor wielu książek oraz edukacyjnych projektów (również multimedialnych) dla dzieci i młodzieży. Dwa lata temu debiutował autorskim filmem animowanym „Fikotko wróć” (Studio Munka/ Serafiński Studio).