«

»

I Ogólnopolski Konkurs na Rysunek Prasowy im. A. Wołosa – otwarcie wystawy pokonkursowej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w piątek (15.02) o godz. 17.00 do Starego Ratusza na wernisaż pokonkursowej wystawy I edycji Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa. Upamiętniający zmarłego w 2014 roku olsztyńskiego karykaturzystę, rysownika, malarza, pastelistę, zorganizowany został przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy współpracy z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie i Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury.
Celem Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa jest nagrodzenie autorów najlepszych w 2018 roku prac i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym, tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego.
Konkurs obejmuje rysunki opublikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku w prasie i mediach elektronicznych. Tematyka konkursu jest nieograniczona: rysunek polityczny, społeczny, humorystyczny, sportowy, karykatura itp.

Na konkurs nadesłano 124 prace 27 autorów z całego kraju m.in. z Olsztyna, Mrągowa, Olecka, Starachowic, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Katowic, Jarosławia, Tułowic, Starachowic, Murowanej Gośliny, Zabrza, Częstochowy.
Rysunki konkursowe publikowano zarówno w prasie ogólnopolskiej (Gazeta Wyborcza, Gazeta Polska, Angora, Tygodnik Przegląd, Trybuna, NIE, Fakty i Mity, Tygodnik Solidarność, Super Express, Przegląd Techniczny), jak i w prasie lokalnej (Nowa Trybuna Opolska, Nasze Miasto Jarosław, Tygodnik Ciechanowski, Echo Katolickie, Co Gdzie Kiedy, Kurier Mrągowski, VariArt) oraz na stronach autorskich w Internecie.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas Gali Dziennikarzy Warmii i Mazur w Olsztynie, 24 lutego 2019 roku w olsztyńskim ratuszu. Wcześniej jednak uczestniczące konkursie prace będzie można zobaczyć na otwartych wystawach: od 15 lutego w Galerii Stary Ratusz WBP i od 20 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM. Na wystawach, oprócz prac konkursowych, zaprezentowane zostaną prace patrona konkursu – Aleksandra Wołosa oraz pomysłodawcy, jurora i koordynatora konkursu – Zbigniewa Piszczako.

Aleksander Wołos (1934-2014); doktor habilitowany z zakresu nauk przyrodniczych, olsztyński karykaturzysta, rysownik, pastelista, malarz. Od 1955 r. publikował w prasie regionalnej (Gazeta Olsztyńska, Nasza Wieś, Panorama Północy, Posłaniec Warmiński, Warmia i Mazury), w tygodnikach ogólnopolskich: Karuzela, Polityka, Szpilki, Wprost, a także w prasie niemieckiej (Kontraste, Eulenspiegel, Pardon) i jugosłowiańskiej (Osten) oraz wielu wydawnictwach książkowych. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek. Opublikował cztery zbiorki rysunków satyrycznych oraz trzy albumy malarstwa pastelowego: Pastelowy humor (2002), Głowy i główki (2004), Akweny (2006). Miał na swym koncie ponad 60 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach zbiorowych. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

(Informacja ze strony: www.olsztyn24.com )

Artykuł o konkursie – tu czytaj  GOOL_2019_02_11_OK rys pras.PDF