«

»

Kolorowe odcienie szarości Trzepałki w Muzeum Karykatury

Od 11 czerwca w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego można oglądać wystawę „Kolorowe odcienie szarości”, indywidualny pokaz prac Macieja Trzepałki, autora rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych, felietonów rysunkowych i komiksów. Prezentacja zawiera sześćdziesiąt dziewięć prac ze zbiorów muzeum oraz z kolekcji artysty. Jak mówi kuratorka wystawy Paulina Pilcicka, jej tytuł odnosi się do paradoksu słodko-gorzkiej rzeczywistości, która ma odzwierciedlenie w kolorystyce i szarości na ekspozycji.

Obok rysunków wykonanych tuszem wśród odcieni twórczości Trzepałki znajdziemy także te „wypełnione” kredką z charakterystyczną linią konturów i kreślonym cienkopisem deszczem drobnych kresek na każdym z planów. Może to próba uporządkowania, a może też – nadania charakterystycznego rytmu kompozycji, z której wyłaniają się bohaterowie jego ilustracji: ludzie, zwierzęta, rośliny lub przedmioty – pisze Elżbieta Laskowska, dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w tekście wstępnym do katalogu. Wiele prac Trzepałki powstaje także przy użyciu akwareli lub tempery. W tym przypadku kontury postaci i przedmiotów, jeśli nie zostaną wydobyte czarną lub barwną linią, stają się mniej formalne, zamazane, choć nadal widocznie oddzielone zróżnicowaniem odcieni – dodaje.

Tytułowe „odcienie” nawiązują także do różnorodności tematycznej prac Macieja Trzepałki oraz wywoływanych przez nie odczuć. […] jego rysunki, niejednokrotnie dotykające poważnej tematyki, budzą nie tylko uśmiech, lecz także emocje przynależne reakcjom na ostrzejszą satyrę. Tak dzieje się w przypadku prac poruszających kwestie ekologii, ochrony przyrody, działalności człowieka, odwołujących się do tematów ekonomicznych oraz polityki, gdzie bronią „w rękach” jego bohaterów pozostaje humor o nieco ciemniejszej, a czasem nawet prawie czarnej barwie – wyjaśnia Laskowska.

Maciej Trzepałka to rysownik i ilustrator. Urodził się w 1963 r. w Zabrzu. W 1987 r. ukończył studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako rysownik debiutował w tygodniku „Tak i Nie” w 1986 r. Publikował w wielu polskich czasopismach, takich jak katowicka „Gazeta Wyborcza”, „Taki i Nie”, „Głos Przyrody”, „Naj”, „Mój Pies”, „Kwak”, magazyn „Autoklub”, „Tina”, „Wiadomości Wędkarskie”, „Las Polski”, „Drwal”, „Jagodnik”, „Świerszczyk”. Ilustrował podręczniki szkolne dla wydawnictw: Videograf, Juka-91, MAC Edukacja, Nowa Era, Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne i książki dla dzieci: Maciej Trzepałka „Kosmiczna żabka”, Małgorzata Strękowska-Zaremba „Abecelki i Duch Bursztynowego Domu”, Janusz Dunin „Stefek Burczymucha i inne niezapomniane wiersze”, Agnieszka Galica „Zmartwienie Anatola”. Twórca przygód i postaci rysunkowych Lucynki i Zająca Kicaja w rubryce czasopisma dla dzieci „Świerszczyk” oraz reportera Kacperka w kwartalniku „Głos Przyrody”. Od 2002 r. jest aktywnym uczestnikiem oraz laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych rysunku, ilustracji i komiksu. W 1993 r. w Muzeum Miejskim w Zabrzu odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna. Prace artysty odnaleźć można m.in. w zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Galerii Satyrykon w Legnicy, Galerii Resursa w Żyrardowie, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Ośrodka Kultury w Niemodlinie, a także w kolekcjach zagranicznych: we Włoszech, w Portugalii, Chorwacji, Szwecji, Belgii, Czechach, Turcji, Indiach, Chinach i na Słowacji.

Ekspozycja potrwa do 1 września. Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami dzieł.