«

»

Surma w Nisku

Jan Surma na tle wystawy

W siedzibie Towarzystwa Ziemi Niżańskiej, w Nisku (ul. Wolności 1), do końca października, można oglądać  wystawę rysunków i karykatur Jana Surmy pt. „12. raz sam”. Wśród prac można znaleźć wizerunki znanych w niżańskim środowisku postaci.

Zanim karykatury Jana Surmy pojawiły się w Nisku, autor miał jedenaście wystaw indywidualnych. Ta wystawa jest jego dwunastą, stąd też wzięła się nazwa „12 raz sam”. Na wystawie można zobaczyć około stu karykatur i rysunków satyrycznych. Są wśród nich postaci znane z niżańskiego życia publicznego.

Henryk Cebula wręcza wyróżnienie Janowi Surmie

W tym roku Jan Surma zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Satyryczny pt. „Grzyby 2012”.

Jan Surma – urodził się w 1949 roku. Z wykształcenia nauczyciel, obecnie na emeryturze.
Rysunek satyryczny jest jego pasją. Pierwszy rysunek opublikował w 1974r. w „Prometeju” – miesięczniku rzeszowskiego środowiska studenckiego. Później jego rysunki ukazywały się w „Karuzeli”, „Szpilkach”, „Kamenie”, „Profilach”, „Twórczości Robotników”, „Konstrukcjach”, „Tygodniku Nadwiślańskim”, „Sztafecie”, „Fecie”.
Dotychczas miał 11 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w blisko 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w legnickim „Satyrykonie”, a za granicą w Belgii, Brazylii, Chinach, Cyprze, Holandii, Rumunii, Turcji, Ukrainie.