CZŁOWIEK Z KOMIKSU w Gubinie

Do 18 czerwca br., w Galerii Ratusz, w Gubinie, można oglądać wystawę „Człowiek z komiksu”, prezentującą twórczość komiksową Tadeusza Raczkiewicza.

Tadeusz Raczkiewicz urodził się w 1949 roku w Gubinie. Był, obok Szarloty Pawel i Henryka J. Chmielewskiego, autorem najczęściej publikującym komiksy w „Świecie Młodych” lat ’80. Najpopularniejszym bohaterem stworzonym przez artystę był Tajfun – tajny agent kosmicznych służb specjalnych, którego przygody ukazały się w „Świecie Młodych” w aż czterech seriach. Poza tym cyklem powstały adaptacje powieści Juliusza Verne’a (Piętnastoletni kapitan, Dwa lata wakacji), westerny (Tajemnica czerwonego Tepee), opowieści SF (Tajemnica Kamiennego Lasu).

Po wielu latach od upadku pisma zaczęły ukazywać się albumy przypominające twórczość Tadeusza Raczkiewicza, co jest główną zasługą wydawnictwa Ongrys.

W 1976 nawiązał współpracę z gazetą Świat Młodych, w którym to ukazała się 30 odcinkowa (w każdym numerze publikowano jedną planszę) historyjka Kuśmider i Filo. Raczkiewicz narysował tę opowieść do scenariusza Jerzego Dąbrowskiego.

W przypadku kolejnych tytuł Raczkiewicz już sam zajął się scenariuszem. Zmieniła się także jego kreska, humorystyczne przedstawienie postaci zastąpił realistycznym ich odwzorowaniem. Jego rysunki z pewnością nie każdemu przypadną do gustu, natomiast z pewnością nie można mu odmówić niezwykłego dynamizmu w prowadzeniu akcji. W 1983 roku, także w magazynie Świat Młodych, opublikowano jego adaptację powieści Julisza Verne’a: Dwa lata wakacji, rok później natomiast pojawiła się kolejna adaptacja: Piętnastoletni Kapitan. Od tego czasu Tadeusz Raczkiewicz na stałe współpracował ze Światem Młodych. W kolejnych latach ukazały się następujące komiksy:

– Inspektor Tom Monk

– Tajemnica kamiennego lasu

– Tajemnica czerwonego Tepee

– Zawisza Czarny

W pełni autorskim cyklem Raczkiewicza był Tajfun, czyli przygody tytułowego agenta specjalnego. W Świecie Młodych ukazały się cztery części:

– Zagadka układu C-2

– Afera Bradleya

– Na tropie Skorpiona

– Monstrum

W 1992 w Gazecie Nowej ukazał się jeszcze jego komiks Kontrakt.

Dopiero po 2000 roku Raczkiewicz doczekał się wydań albumowych. W 2006 roku nieistniejące już wydawnictwo Mandragora wydało zbiorczy album Tajfun, niestety zwierający tylko trzy z czterech historii. W 2009 roku, za sprawą miłośników twórczości artysty oraz wydawnictwa Ongrys ukazał się zbiór najróżniejszych jego komiksów i szkiców zatytułowany Komiksy Nieznane. W tym samym roku, wydawnictwo Ongrys opublikowało jeszcze parę tomików z jego twórczością, zbierających już pełnometrażowe komiksy ze Świata Młodych.

Tajemnica czerwonego Tepee wydanie kolekcjonerskie zawiera następujące tytuły: Dwa lata wakacji, Piętnastoletni Kapitan, Zawisza Czarny, Tajemnica czerwonego Tepee, Tajemnica kamiennego lasu, Inspektor Tom Monk i jest najpełniejszą edycją. Oprócz tego wydano tom Dwa lata wakacji który zawiera Dwa lata wakacji, Piętnastoletni Kapitan oraz Zawisza Czarny i inne opowieści który zawiera komiksy Zawisza Czarny, Tajemnica czerwonego Tepee, Tajemnica kamiennego lasu.

W kolejnych latach ukazały się albumy Fara Brama do gwiazd (tylko rysunek), Kawaler de Lagardere, Asurito Sagishi (tylko rysunek).

oraz albumowe wznowienie serii Tajfun, zawierające premierowe historie!

– Zagadka układu C-2

– Na tropie Skorpiona

– Monstrum

– Synonim zła + Jądro

– Bez kompromisów

– Nowe reguły gry

Wystawę otwiera Andrzej Winiszewski, dyrektor Gubińskiego Domu Kultury, Tadeusz Raczkiewicz z prawej na telebimie
Tadeusz Raczkiewicz przy pracy
Dorota Chwałek (SPAK) prezentuje wydane komiksy Tadeusza Raczkiewicza