Gapiszon w Lengrenówce

Muzeum Karykatury zaprasza od 23 maja do 9 czerwca 2024 do Lengrenówki – pracowni Muzeum Karykatury na wystawę „Gapiszon w Lengrenówce”.

 Bohdan Butenko jest autorem zapadających w pamięć ilustracji, okładek, scenografii teatralnych i plakatów. Cechują je lapidarność formy, precyzja, prymat koncepcji nad ornamentyką oraz świadome operowanie kolorem i kompozycją. No i oczywiście humor! Pokolenia wychowały się na kresce Butenki. Niejeden, mniej lub bardziej dorosły, wzrusza się patrząc na dobrze mu znane postaci i kadry. Ale co z tymi, którzy nie zetknęli się z twórczością mistrza?  Z młodymi dorosłymi i dziećmi?

Wystawą tą chcemy właśnie DZIECIOM przywrócić Butenkę i jego ulubioną postać, Gapiszona, bo to przede wszystkim dla nich tworzył mistrz. Chcemy by nadal był punktem odniesienia i inspiracji. Niech książka GAPISZON I… oraz towarzysząca jej wydaniu wystawa będą tylko początkiem nowej przygody z twórczością Bohdana Butenki. To wspaniały zbieg okoliczności, że wystawa gości w dawnej pracowni innego mistrza ilustracji, Zbigniewa Lengrena, gdyż właśnie od strony warsztatowej chcemy ukazać twórczość Butenki.

W Lengrenówce, pracowni Muzeum Karykatury, spotkamy Gapiszona w bardzo wielu odsłonach: czarno-białego i w kolorze, w wersji niemej i z dialogami, w berecie z antenką i w pasiastej czapeczce, na oryginalnych planszach, wielkoformatowych wydrukach, w książeczkach i archiwalnych numerach „Misia”. Obok ilustracji z książki „Gapiszon i…” będzie można zobaczyć ręcznie rysowane komiksy Bohdana Butenki powstałe na przestrzeni ostatnich 60 lat oraz szkice i plansze z kolejnej odnalezionej książki z przygodami Gapiszona, która staraniem Wydawnictwa Widnokrąg już niebawem ukaże się na polskim rynku.

Kuratorem wystawy jest Michał Rzecznik, współpraca – Anna Nowacka-Devillard z wydawnictwa Widnokrąg.

Wystawę przygotowali: Muzeum Karykatury i wydawnictwo Widnokrąg.

Otwarcie wystawy w czwartek 23 maja o 18. Wystawa do zobaczenia w weekendy: 25-26.05/1-2.06/8-9.06 od 12.00 do 16.00. Lengrenówka – pracownia Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a, Warszawa.