Rok pod kreską w Muzeum Karykatury

9 lutego – 10 marca 2024
wernisaż 8 lutego 18:00

Zapraszamy na najnowszą wystawę do Muzeum Karykatury. Wystawa „Rok pod kreską” to podsumowanie wydarzeń roku 2023 za pomocą rysunku satyrycznego. Przyjrzymy się, jak wydarzenia kolejnych miesięcy 2023 roku odbijały się w karykaturze.

o wystawie

– Pokażemy przegląd najlepszych żartów rysunkowych AD 2023 w Polsce. Choć może trzeba inaczej, nie tyle „najlepszych” co najlepiej komentujących naszą rzeczywistość. Tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Konsekwentnie, z nutką ironii, sarkazmu, szydery, a czasem poezji. Bo oto właśnie chodzi w żartach rysunkowych – zapowiada kurator wystawy Kamil Śmiałkowski, na co dzień dziennikarz, badacz popkultury, autor audycji „Humor i teraźniejszość” w TOK FM.

Na wystawie zobaczymy zarówno rysunki z prasy, jak i z internetu, artystów doświadczonych i publikujących od lat, a także młodych adeptów i adeptek sztuki humoru, którzy umiejętnie prezentują się przy pomocy mediów społecznościowych. Wszystkie prace miały swoje premiery w 2023 roku i komentują zarówno to jak żyjemy, jacy jesteśmy, co na otacza, jak i bardzo konkretne wydarzenia. 

– Rysunek satyryczny to narzędzie szybkiego reagowania. „Rok pod kreską” to wystawa, która próbuje sprawdzić, jak na nas działają rysunki, które śmieszyły jeszcze rok temu – tłumaczy Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury.

Za kształt graficzny odpowiada Ernesto Gonzales, autor komiksów i ilustrator. Na wystawę zapraszamy od 9 lutego do 10 marca 2024.

artyści

Na wystawie zobaczymy rysunki m.in. Mirosław Andrzejewski, Andrzej rysuje, Grzegorz Bąkowski, Bartłomiej Belniak, Mirosław Hajnos, Henryk, Paweł Kuczyński, Janek Koza, Władysław Kuczek, KURA, Goorsky, Melon, Bartosz Minkiewicz, Marek Mosor, MrDonk&DrFish, Paplalala, Piotr Rajczyk, Polska Mistrzem Polski, Henryk Sawka, Mirosław Stankiewicz, Ola Szmida, Paweł Wakuła, Tomasz Wilczkiewicz, vontrompka, Przemysław Zamoyski, smutne historie spisane na kacu i tanim papierze.

Osobna część wystawy będzie poświęcona pracom Andrzeja Dudzińskiego – zmarłego w 2023 artysty – satyryka, grafika, rysownika.